Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Zástupci jihomoravských nemocnic se obávají o zajištění péče po Novém roce

Zpravodajství

Brno 27. listopadu (ČTK) – Zástupci nemocnic v Jihomoravském kraji se obávají o zajištění péče po Novém roce. Prosincové výpovědi lékařů z přesčasů nedopadají na provoz nemocnic tak citelně, protože v prosinci obvykle s ohledem na Vánoce bývá méně plánovaných zákroků. Zatím ale není jisté, jak bude situace vypadat v příštích měsících. Novinářům to dnes po společném jednání řekli zástupci kraje a nemocnic.

Jihomoravské nemocnice evidují prosincové výpovědi z přesčasů u 30 až 70 procent lékařů, podíl se liší podle jednotlivých nemocnic. Všechny počítají se zachováním akutní péče a omezením plánované péče. Vypovězením přesčasů chtějí lékaři po celé republice podpořit své požadavky na změny v odměňování a přesčasové práci.

“V Nemocnici Znojmo nebude žádným způsobem limitovaná akutní péče. Budeme ale muset omezit plánovanou péči, ať už se to týká zákroků nebo ambulancí. Nahrává nám, že se jedná o prosinec, protože většinou ve vánočním období bývá plánovaná péče omezená. Na druhou stranu není žádný výsledek o jednání lékařů a vlády, takže chystáme stejný režim i od ledna,” sdělil ředitel největšího krajského zařízení Martin Pavlík. V podobném duchu se vyjádřili i zástupci dalších nemocnic.

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Ivo Rovný dodal, že nejsou připraveni přijímat pacienty z jiných zařízení. “I my musíme omezovat plánované zákroky, Kromě toho jako jediní v některých oblastech poskytujeme superspecializovanou péči a na tuhle oblast budeme zaměřovat veškeré naše úsilí. Nemáme kapacity na to, abychom přebírali pacienty z jiných zařízení,” uvedl. Krajský radní pro zdravotnicí Karel Podzimek (ODS) sdělil, že na jednání zaznělo, že Vojenská nemocnice Brno v případě potřeby pomůže Nemocnici Boskovice.

Lékařský náměstek svatoanenské nemocnice v Brně Jindřich Olšovský vyzval část zdravotnického sektoru, aby v polovině prosince nezavírala své ambulance a poskytovala péči. “Chci také požádat občany, aby nenadužívali akutní péči. Když budou chodit s banalitami na urgentní příjem, musí si uvědomit, že by tím mohli ohrozit spoluobčany, kteří mají akutně vzniklý problém,” řekl.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu