V Brně začíná Měsíc autorského čtení, letos věnovaný Tchaj-wanu

V Brně dnes začne dosud největší přehlídka literatury Tchaj-wanu ve střední Evropě. Právě na tchajwanskou tvorbu se zaměří 25. ročník Měsíce autorského čtení. Přijede 31 autorů a autorek, dnes bude číst a debatovat spisovatelka Li Ang. Druhou linii programu zaplnili domácí autoři, pro dnešek je to Alena Machoninová. Kromě Brna se festival koná také v Ostravě, Košicích, Prešově, Bratislavě a zavítá i do Lvova na Ukrajině.
“O Tchaj-wanu se u nás relativně hodně mluví i píše, ale tato země, s níž solidarizuje větší část společnosti, ta, které není lhostejná svoboda a demokracie, je pro nás stále exotická a neznámá, i když taková být nemusí. Je úkolem Měsíce autorského čtení to změnit,” uvedl za organizátory Petr Minařík.
Kurátorkou tchajwanské části programu je Táňa Dluhošová, sinoložka z Orientálního ústavu Akademie věd ČR. K nejznámějším pozvaným autorům patří Li Ang. Její román Řezníkova žena vyšel i v českém překladu. Kniha byla autorčiným prvním románem a vyšla v roce 1983, tedy dlouho před demokratizací ostrova. Otevřeně popisuje sexuální násilí, kvůli němuž byl nejdřív zakázána. Jedná se o nejpřekládanější tchajwanské dílo, které se zároveň stalo významným mezníkem v tchajwanské ženské literatuře.
Dalším uznávaným jménem je spisovatel a scenárista Čchen S’-chung, jehož román Město duchů, přeložený do 12 jazyků, kritika řadí k nejvýznamnějším knihám, které v posledních letech dal Tchaj-wan světu. Českému publiku bude předčítat také třeba básník Siang Jang. Z českých autorů organizátoři pozvali třeba Petra Hrušku, Jana Němce, Pavla Kolmačku, Elsu Aids nebo čerstvého laureáta Ceny Jiřího Ortena Marka Torčíka.
Festival každoročně začíná 1. července v Brně, kde trvá měsíc. Zároveň se program po 31 dní postupně přesouvá z jednoho pořadatelského města do dalších, tedy do Ostravy a poté na Slovensko. Hlavní program v každém městě denně nabízí dvě autorská čtení: hosta ze zahraničí a zástupce domácí literatury.