Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V Brně má premiéru inscenace o problémech mladých, rodila se na Ukrajině

Kultura

Brno 30. dubna (ČTK) – Brněnské Divadlo Feste dnes poprvé uvede inscenaci Žal, jejíž finální tvar se rodil při veřejných zkouškách na Ukrajině. Věnuje se problémům mladých lidí, včetně jejich úzkostí a depresí, a to hlavně optikou ukrajinských dětí a dospívajících, jimž různými způsoby do života zasáhla válka. Premiéru hostí spolek Vesna. Inscenace je v ukrajinštině s českým překladem na titulkovacím zařízení, informoval za divadelníky Štěpán Chalupa.

“Když vidíme kolem sebe nebo v médiích válku, vidíme utrpení dospělých. Vidíme dospělé, kteří mluví o válce. Tato inscenace se pokouší dát hlas také dětem, které ztrácejí své rodiče a své domovy. Jejich utrpení není menší tím, že jsou děti,” uvedl režisér Jiří Honzírek.

Materiál pro novou inscenaci divadelníci sbírali na začátku dubna, kdy se spolkem Vesna, který pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny, uspořádali workshopy pro teenagery a jejich rodiče. Otevřeně se mluvilo o problémech včetně těch psychických. Anonymizované přepisy si pak divadelníci vzali s sebou na Ukrajinu na Festival vzájemnosti.

Forma inscenace se postupně rodila při veřejných zkouškách a dalších setkáních s lidmi na Ukrajině ve městech Rivne, Žytomyr, Černihiv, Kyjev a Ivano-Frankivsk. Divadelníci tam podle Honzírka na vlastní kůži pocítili blízkost války, schovávali se v krytech, hráli v divadle, které má po dopadu bomby díru ve střeše.

V představení Žal účinkují Maria Tatarynová a Darina Novikovová. Obě jsou ukrajinské rodačky a do České republiky uprchly po ruském vpádu na Ukrajinu v roce 2022.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu