Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Rozšíření kulturního centra má udržet umělce v Brně

Kultura

Lepší podmínky ve zmodernizovaných prostorách získají umělci i návštěvníci kulturní platformy Co.Labs. Ta sídlí v areálu Sokola Brno I a při rozsáhlé rekonstrukci se rozšíří i o bývalé prostory hudebního klubu Melodka. Otevření je v plánu na podzim příštího roku.

Kulturní centrum funguje od roku 2021 po změně značky z BuranTeatru na Co.Labs. „V dramaturgické linii se soustředíme především na divadlo, ale po rekonstrukci dostanou velký prostor i hudba a výtvarné umění,“ řekla členka uměleckého vedení centra Simona Augustín.

Vstupní halu z Kounicovy ulice, prostory bývalého kina i workshopový sál, které Co.Labs nyní využívá, dělníci zmodernizují a centrum se zároveň významně rozšíří. Nově umělci využijí nahrávací studio s režií, výtvarný ateliér, ubytovací místnosti a hlavně velký sál pro workshopy. „Centrum doplníme výtahem, který zajistí bezbariérový přístup a bude zásobovat divadlo. Zásadní je obnova původního schodiště ze 30. let, které zároveň poslouží jako galerie,“ popsal hlavní projektant rekonstrukce David Prudík.

Rozsáhlý projekt bude stát 92,3 milionu korun. Dvě třetiny nákladů pokryje dotace z Národního fondu obnovy, přes který přerozděluje ministerstvo kultury peníze z Evropské unie. Brno zaplatí 21,4 milionu, majitel objektu Sokol Brno I přidá pět milionů a finance přislíbil i Jihomoravský kraj. Stavební práce začnou za několik týdnů, projekt už získal stavební povolení. Opravené centrum má pomoct zamezit odlivů tvůrců a tvůrkyň, kteří za kvalitně vybaveným zázemím odjíždějí do Prahy nebo do zahraničí. „Projekt přispívá k řešení jedné z palčivých brněnských otázek, kterou je nedostatek prostor pro nezřizovanou kulturní scénu. Ta je přitom v Brně velmi bohatá, pestrá a živá,“ prohlásila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Lokální a mezinárodní umělci se do prostor vrátí na podzim příštího roku. Díky modernizaci se mohou těšit i na technicky náročnější umělecké projekty. Už nyní má Co.Labs přislíbenou spolupráci mimo jiné s Operou Diversa nebo divadlem Aldente, z hudební branže si v centru zahraje skupina Filtr a z komunitního sektoru se vrátí projekt Hadrárna.

Zdroj: https://www.idnes.cz/brno/zpravy/kulturni-centrum-co-labs-kultura-rekonstrukce-zazemi-umeni.A240409_081333_brno-zpravy_azu


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu