Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Brno letos láká na prohlídku hned 5 ikonických vil moderní architektury

Kultura

Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. 

„Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro milovníky moderní architektury. Pro velký zájem o tento nadupaný balíček jsme se letos společně dohodli přidat nově otevřenou Arnoldovu vilu. Celkem nabízíme 15 víkendových termínů od dubna až do prosince, dohromady pro 240 návštěvníků. Zakoupení vstupenek je možné od dnešního dne. Neváhejte dlouho, zatím byly vždy velmi rychle vyprodané,” doporučila Jana Janulíková, ředitelka TIC BRNO.

Za jeden víkend čeká zájemce návštěva pěti vil, z nichž každá je jiná a zcela originální – vila Tugendhat, zařazená na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, o téměř třicet let starší secesní vila Löw-Beer, vila Stiassni a její individualistická moderna, Jurkovičova vila, inspirovaná britskou a vídeňskou tvorbou s prvky lidového umění, a nově zrekonstruovaná a zároveň ze všech nejstarší Arnoldova vila. 

Arnoldova vila, kterou stejně jako vilu Tugendhat spravuje Muzeum města Brna, patří mezi nejstarší zástavbu ve vilové čtvrti v Černých polích. Postavena byla v roce 1862 brněnským stavitelem Josefem Arnoldem, který by navíc letos oslavil 200. výročí narození. Památková obnova vily byla dokončena na konci roku 2023. Během měsíce května bude také završena kompletní obnova zahrady a dojde k propojení se sousedními zahradami vily Tugendhat a Löw-Beer. Vila bude nadále sloužit jako komunitní i kulturně-vzdělávací instituce se zaměřením na popularizaci brněnské architektury. Najdete v ní například i stálou expozici zaměřenou na brněnskou architekturu nebo na dějiny Židů v Brně.

Prohlídka vily Tugendhat je v rámci víkendů možná pouze v konkrétních časech. Ostatní vily můžete navštívit individuálně kdykoliv během daného víkendu a jejich otevírací doby, doporučujeme si však termín rezervovat dopředu e-mailem nebo telefonicky v každé vile zvlášť. Prohlídky všech vil jsou komentované. V mobilní aplikaci LOXPER navíc najdete zdarma 4 trasy, které vás vezmou na krátké putování po okolí čtyř z vil.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu