Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Zoologické zahrady žádají vládu o pomoc

Zpravodajství

BRNO – Zoologické zahrady, včetně té brněnské, žádají vládu o pomoc! Propad v příjmech zaviněný opatřeními souvisejícími s pandemií koronaviru jen za loňský rok prostřednictvím Unie zoologických zahrad vyčíslily na více než 180 milionů korun!

Zoologické zahrady jsou přitom jakožto příspěvkové organizace stále vyloučeny z možnosti požádat stát o finanční kompenzace. „Dle současných opatření je přitom už nyní zřejmé, že rok 2021 bude nejen pro naši zoo mnohem náročnější, než byl rok 2020,“ uvedla mluvčí brněnské zoo Monika Brindzáková. Zoologické zahrady napříč republikou se tak začínají obávat nejen o osudy chovaných zvířat, ale také o své zaměstnance či budoucnost svých záchranných programů. „Finanční ztráty způsobené propadem vlastních příjmů byly vloni skutečně obrovské. Naproti tomu výdaje jsme příliš snižovat nemohli, musíme platit za krmivo, energie, mzdy. Máme sice své zřizovatele, ale i ti zápasí se snížením příjmů, jejich možnosti nejsou neomezené. Situace došla tak daleko, že řada zřizovatelů musela letos přistoupit ke snížení příspěvku na provoz zřizované zoo. Zoologické zahrady se tak pomalu ocitají na prahu provozní a ekonomické krize,“ stojí v prohlášení ředitelů českých unijních zoo. 

Pro obnovení a zachování všech svých funkcí proto zoologické zahrady potřebují finanční pomoc od státu. „Stát během jednotlivých vln pandemie dokázal pomoc divadlům, sportovištím a dalším volnočasovým aktivitám, podpořil také cestovní ruch. Žádost zoologických zahrad o finanční pomoc v nouzi však nebyla nikdy vyslyšena,“ uvedli ředitelé, kteří se na znepokojivou situaci snažili už několikrát upozornit. „Kvůli loňským výrazným škrtům jsme zabrzdili rozvoj areálů, omezili opravy, vyčerpali rezervy na zvládnutí složité situace. Abychom mohli dále naplňovat naše poslání a zajistit odpovídající podmínky pro chovaná zvířata, budeme znovu žádat stát o finanční pomoc, které se jiným dostalo. Věříme, že uspějeme. Doufáme také, že v blízké době bude možné otevřít venkovní areály zahrad, byť s případným omezením počtu návštěvníků,“ zdůraznili ředitelé českých unijních zoo.

Foto: Zoologické zahrady, včetně té brněnské, žádají kvůli dopadům pandemie koronaviru vládu o pomoc. Ilustrační foto: Zoo Brno


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu