Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Zoo v Brně hlásí hned dva unikátní odchovy

Zpravodajství

BRNO – Brněnské zoologické zahradě se podařil pověstný husarský kousek! Zoo totiž jako vůbec první česká zahrada odchovala kriticky ohrožené leguány a trnuchy!

Hned čtyři mláďata vzácného leguána mangrovového se narodila na konci prázdnin. „Všechna mláďata leguána se narodila v průběhu tří dnů jedné z našich samic. Aktuálně chováme jednoho samce a dvě samice. V přírodě byl tento druh pravděpodobně vytlačen konkurenčně silnějším leguánem černým.  Tento druh se neustále pohybuje na pokraji vyhynutí, zejména kvůli lovu a ničením jejich přirozeného prostředí člověkem. Na konci minulého století aktivně začal fungovat záchranný program, a díky tomu leguán přežil rok 2000. Každý takový odchov v zoologických zahradách má pro jeho záchranu velký význam,“ okomentoval odchov kurátor chovu plazů, ryb a bezobratlých Petr Šrámek. Rodinku leguánů mohou návštěvníci obdivovat na Tropickém království.

Další úspěšný odchov zaznamenala brněnská zoo u trnuch, což je extrémně citlivý druh malého rejnoka s dlouhým vláknovitým ocasem. Ty na celém světě chová pouze pět zoologických zahrad a recentním odchovem (brněnští rodiče jsou odchov z Basileje) se může chlubit pouze Zoo Brno. „Přibližně před půl rokem se narodilo jedno mládě, ale protože tento druh má poměrně dlouhé kritické období po narození, o úspěchu můžeme mluvit až nyní. Nově máme v expozici další dva přírůstky a už víme, že jsou to samice,“ prozradil kurátor Petr Šrámek. Jejich expozice je také součástí Tropického království Zoo Brno.

Foto: zoobrno


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu