Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Znojmo zpřístupní dlouho utajený kryt civilní obrany

Zpravodajství

ZNOJMO – Znojmo bude mít od podzimu další turistické lákadlo! Od října se veřejnosti otevře kryt civilní obrany, který město objevilo před dvěma lety, když prověřovalo možnosti vedení optického kabelu pod zemí. Kryt se nachází pod Masarykovým náměstím. Jak informoval František Koudela ze Znojemské Besedy, vyřešit už se podařilo nejsložitější otázku, a sice přístup do krytu. Původně se do něj totiž dalo dostat jen přes soukromý objekt. „Proto bylo potřeba odstranit horniny tak, aby do něj bylo možné vstoupit z městského objektu,“ uvedl ředitel Znojemské Besedy Koudela. Vstup do krytu je nyní proražený z chodby, ve které vede prohlídková trasa adrenalinového podzemí.

„Od prvního momentu jsme chtěli takto unikátně dochovaný prostor zpřístupnit lidem. Nyní budeme přizpůsobovat prohlídkový okruh tak, abychom do něj mohli vzít návštěvníky,” informoval Koudela. Celý prostor je rozdělený na několik částí, a to na kryt a přilehlé chodby, nacházející se pod náměstím. Bylo v něm několik původních zařízení z 60. let minulého století jako elektroinstalace, větrací přístroje nebo třeba sociální zařízení. „Pomocí skenování máme vypracovaný 3D model, díky kterému jsme dokázali vyhodnotit nejen nejvhodnější, ale také nejbezpečnější způsob vedení prohlídkových tras,” objasnil místostarosta města Karel Podzimek. 

Prohlídkový okruh bude mít bezmála 700 metrů a jeho součástí budou také exponáty, jako je protichemický oblek, plynová maska, radiometr nebo funkční polní telefon.

Foto: znojmocity.cz


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu