Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Výbor Brněnské metropolitní oblasti podpořil 25 projektů

Zpravodajství

Novou lávku přes řeku Svitavu v Blansku nebo revitalizaci v Bučovicích podpořil řídicí výbor Brněnské metropolitní oblasti. Tvoří jej zástupci Brna, kraje a okolních obcí, kteří chtějí na 25 projektů z oblasti dopravy, životního prostředí, školství a sociálních služeb vynaložit 652 milionů korun z evropských dotací. V tiskové zprávě o tom informovala Radka Loukotová z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Nejvíce projektů, 13, se týká udržitelné mobility. Patří mezi ně výstavba parkovacího domu Skořepka v Brně, jehož cílem je umožnit řidičům snadný přestup na hromadnou dopravu a zároveň zlepšit parkovací možnosti v centru města. Další projekty zahrnují výstavby cyklostezek v Brně a okolí. Jde například o stezku Rebešovice–Bobrava propojující mezinárodní trasu Brno–Vídeň nebo úsek cyklostezky EuroVelo9 Blansko – Nový Hrad – Adamov.

“Podpora projektů v Brně a okolních obcích je klíčová pro zajištění vyváženého rozvoje celé metropolitní oblasti,” uvedl člen výboru a uvolněný zastupitel pro strategický rozvoj a metropolitní spolupráci Martin Příborský (ODS). “Projektů bylo tolik, že třeba v oblasti bezpečnosti dopravy jsme se rozhodli navýšit alokaci z původních 80 milionů korun na 104 milionů. Podpoříme tak například novou lávku v Blansku nebo cyklopodjezdy v Ivančicích a Židlochovicích. Právě cykloopatření je možné zařadit k projektům, ze kterých mají užitek jak lidé v místě výstavby, tak výletníci včetně Brňanů,” dodal.

Součástí podpořených projektů je i cyklostezka Valchařská–Olší v oblasti Tomkova náměstí v Husovicích nebo rekonstrukce lávky z Táborského nábřeží přes řeku Svratku na Poříčí. Další schválené projekty se zaměřují na rozvoj telematiky a odbavovacích systémů. Přispějí podle magistrátu k modernizaci a zvýšení bezpečnosti veřejné dopravy v metropolitní oblasti.

Cílem dalších šesti schválených projektů je zvýšení kvality životního prostředí, zlepšení biodiverzity a zajištění protipovodňové ochrany. Příkladem je revitalizace veřejných prostranství v Bučovicích v areálu bývalých uměleckoprůmyslových závodů. Projekt zahrnuje úpravu břehu toku Litavy a vznik okolního parku s rozsáhlou výsadbou zeleně. Do budoucna tam město plánuje i výstavbu nových rodinných a bytových domů.

Členové výboru schválili také sedm projektů spjatých se školstvím a sociálními službami. Jde zejména o dobudování kapacity mateřských škol v obcích v okolí Brna, které se potýkají s nedostatkem míst. Nová školka vznikne v Holubicích a o jednu třídu se zvýší kapacita mateřské školy v Rosicích. Dále uspěl například projekt denního stacionáře ve Šlapanicích či rozšíření provozu služeb Charity Vyškov.

Na projekty v Brněnské metropolitní oblasti je v programovém období 2021 až 2027 k dispozici osm miliard korun. Dosud výbor podpořil 98 projektů za 6,2 miliardy korun. V červnu se členové zaměří na další výzvy z oblasti rekreačních a volnočasových aktivit, obnovy a udržení kulturního dědictví a služeb infrastruktury.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu