Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Vánočním stromem na brněnském náměstí Svobody bude po třech letech opět smrk

Zpravodajství

BRNO – Po třech letech přichází změna. Pomyslným středobodem brněnského náměstí Svobody bude letos o adventu zase smrk. V předchozích třech letech byla vánočním stromem jedle. Ta měří zhruba dvacet metů a její koruna má v nejširším místě okolo patnácti metrů. Strom rostl nedaleko Obřan.

„Co do výšky i do šířky je mohutnější než ty předchozí. Kvůli tomu, že jsme limitováni výškou trolejí v Brně, a také velikostí dovozní soupravy, jej budeme muset o něco zkrátit,“ informoval Lumír Dobrovolný ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny. Právě kvůli velikosti stromu, který je starý asi padesát let, jej tentokrát nepoveze koňský povoz, ale náklaďák. Na cestu se s ním vydá v sobotu 19. listopadu s tím, že jako tradičně se předání vánočního stromu odehraje u Myslivny lišky Bystroušky v Bílovicích nad Svitavou. Na programu tam bude i kulturní program.

Tradice vánočního stromu na náměstí Svobody je spojena se spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem, který 22. prosince roku 1919 spolu se svými kolegy našel při procházce v lese u Bílovic nad Svitavou odložené batole. Právě Těsnohlídek pak dal na základě této události podnět k tomu, aby byl založen dětský domov Dagmar, který se stará o opuštěné děti. „Vzhledem k této tradici se se stromem pro Brno loučíme právě na bílovickém polesí,“ vysvětlil Dobrovolný. Na brněnském náměstí Svobody stává vánoční strom už od roku 1924.

Ilustrační foto: TIC Brno


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu