Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V ulicích Brna bude jezdit nová obousměrná šalina

Zpravodajství

BRNO – Cestování brněnskou hromadnou dopravou bude zase o něco komfortnější! Brněnský dopravní podnik má totiž ve svém vozovém parku novou obousměrnou tramvaj, v pořadí už druhou. Nová souprava by po nezbytných typových zkouškách měla do ostrého provozu vyrazit už na konci ledna.

„Jde o tramvaj Škoda ForCity Smart 45T. Její pořízení vyšlo asi na 60 milionů korun,“ informovala mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová. Vůz s evidenčním číslem 1761 teď čekají nezbytné typové zkoušky. „Pokud není tramvaj schválena jako typ třeba i v jiném městě, musí najet předepsané kilometry a projít řadou technických zkoušek, které jsou potřebné pro homologaci nového typu vozu. Část zkoušek již absolvoval vůz 1760, další nutné testy provedeme společně s výrobcem na voze 1761,“ objasnil generální ředitel DPMB Miloš Havránek.

Novou tramvaj tak čeká například zkouška vytápění a větrání, vibrací, zkratová zkouška nebo test podvozků se zátěží. Ten je předepsaný na 15 tun, což odpovídá běžnému zatížení vozu při provozu s cestujícími. „Hned po úspěšném absolvování všech testů, vůz nasadíme do běžného provozu. Předpokládáme, že to bude poslední týden v lednu. Současně očekáváme, že by na konci ledna měla dorazit v pořadí již třetí tramvaj,“ prozradil Havránek.

Obousměrný vůz Škoda ForCity Smart 45T je vyrobený primárně pro Brno. Měří 31 metrů a je široký 2,5 metru. Do plně klimatizované tramvaje se vejde 233 cestujících, z toho 64 sedících. Její elektrická výzbroj navíc umožňuje rekuperaci, tzn. navracení elektřiny při brzdění zpět do sítě, což snižuje celkovou spotřebu vozidla a tím i náklady na provoz.

Foto: V ulicích Brna bude jezdit nová obousměrná tramvaj. V pořadí už druhá. Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu