V Brně začal festival Pop Messe, letos poprvé se koná na velodromu
Hvězdy elektronické hudby GusGus z Islandu a Leftfield z Británie roztančily zaplněný brněnský velodrom, kde začal festival Pop Messe. Skončí v noci na neděli, ve třech dnech vystoupí skoro 60 interpretů různých žánrů. Festival se zaměřuje hlavně na současný pop, elektroniku, rap a nezávislou scénu. Dnes byly v provozu tři hudební scény, v pátek a sobotu přibudou další dvě plus kino České televize a konferenční program.
Festival zahájila ve čtvrtek v 16:00 nekonvenční dechovka v podání Františka Skály a souboru Provodovjané. Skála vytvořil pro dechovou hudbu osobitý repertoár s texty plnými hříček, absurdit a parodií na žánrová klišé. “Chybí nám zvuk vojenské dechovky procházející ulicemi, žestě lázeňských orchestrů i pohřební pochody za rakví,” řekl už dříve Skála, jinak uznávaný malíř a sochař. Dnes odpoledne se mu podařilo několik párů roztančit v rytmu valčíku či polky.
Hned po Provodovjanech se hudební atmosféra změnila s vystoupením britské punkrockové kapely Bad Nerves, která hraje repertoár podobný třeba hudebním skupinám Ramones nebo The Strokes, a mezi jejíž fanoušky se údajně počítá i Mick Jagger z kapely Rolling Stones. Nové příznivce si našli i v Brně. “Rychlejší písničky jste nikdy neslyšeli,” řekl jim zpěvák Bobby Nerves.
Večer pak dav roztančila dav trojice GusGus, na které navázali Leftfield, žánrové legendy, které se na scéně pohybují od přelomu 80. a 90. let. “Pro mě i pro spoustu dalších lidí je to soundtrack jejich života,” uvedl programový ředitel festivalu Tomáš Kelar.
Po několika ročnících v areálu za Lužánkami se festival letos přesunul na velodrom u brněnského výstaviště a do jeho blízkého okolí, hlavně klubu Enter a jedné z veletržních hal. Letos poprvé festival potrvá tři dny, dříve býval dvoudenní. Pořadatelé registrují větší zájem ze zahraničí, hlavně ze sousedních zemí, tedy Rakouska, Slovenska, Německa a Polska, uvedl Kelar.
K novinkám ročníku patří konference Pop Talks, která v pátek a sobotu nabídne třeba debaty o vztahu kultury a urbanismu se zahraničními i domácími odborníky, dále kino České televize s projekcemi dokumentárních filmů, sobotní cyklojízda po Brně nebo komentované architektonické procházky.
Návštěvníci si mohou zakoupit speciální Brnopas, díky kterému budou mít MHD zdarma a získají také slevy či volné vstupy na zajímavá místa v Brně. Pop Messe spolupracuje s městským turistickým informačním centrem, cílem je nabídnout návštěvníkům kromě hudby i další aktivity a zážitky.