Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V Brně vzniká banka, kde si lidé mohou uchovat svůj střevní mikrobiom

Zpravodajství

Brno 6. února (ČTK) – V brněnských Židenicích vzniká mikrobiomová banka. Lidé si tam mohou pro pozdější využití uchovat svůj střevní mikrobiom, tedy směs přátelských a škodlivých bakterií, která z těla odchází ve formě stolice. Uchování vlastního mikrobiomu je prevencí pro případ vážného onemocnění, uvedl v tiskové zprávě mikrobiolog a vedoucí výzkumu společnosti Bio 4 Future Petr Ryšávka.

Mikrobiom úzce souvisí s imunitou a pro správné fungování těla je důležité, aby byl zdravý. Jeho funkčnost narušuje například opakovaná léčba antibiotiky, prodělaná chemoterapie nebo závažná střevní infekce. Jednou z možností obnovení poškozeného mikrobiomu je fekální transplantace, kdy lékaři dopraví do těla pacienta vzorek cizí stolice s příznivějším poměrem přátelských bakterií. Metoda je podle Ryšávky nákladná a z dlouhodobého hlediska přináší riziko nepředvídatelných onemocnění. Brněnští vědci proto pracují na transplantaci vlastního mikrobiomu.

“Bakteriálních kmenů jsou ve střevech stovky a každý je máme v jiném složení a poměru. Vyprodukovat mikrobiom skutečně na míru si tedy dokážeme jen každý sám ve svém střevu,” uvedl Ryšávka. Jeho tým plánuje ve vznikající bance analyzovat a ukládat vzorky zdravých lidí, kteří si je mohou v případě pozdější nemoci nechat transplantovat. “Uložení vlastního zdravého mikrobiomu může být užitečné třeba v případě náhlého propuknutí řady onemocnění, jako Crohnovy choroby, metabolických chorob či alergie,” doplnil.

Analýza a uskladnění by mělo vyjít do 20.000 korun. “Máme už první objednávky, zatím z Česka a Slovenska. Letos počítáme spíše s pilotním provozem, ale rádi bychom expandovali i do Rakouska nebo Skandinávie. Současné mikrobiomové banky zatím nabízejí pouze běžnou transplantaci cizím vzorkem, takže předpokládáme expanzi na zahraniční trhy,” dodal mikrobiolog. Brněnská banka pojme 2000 klientů. Kromě střevního umožní uchovat také kožní, orální a vaginální mikrobiom.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu