Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V Brně si zájemci i letos mohou koupit vánoční jedličku v květináči

Zpravodajství

Zájemci si i letos mohou v Brně koupit místo klasického vánočního stromku alternativní jedli bělokorou v květináči, kterou lze na jaře zasadit. Do prodeje jich zamíří kolem 1000. ČTK to řekla Tereza Žižková z brněnského centra ekologické výchovy Rezekvítek, které prodej koordinuje. Stromky v květináči budou k mání od pondělí.

Vánoční jedličky v květináči nabízejí brněnské ekologické organizace od roku 1998, kdy s tímto nápadem přišel Ekologický institut Veronica. Smyslem projektu je omezit plýtvání řezanými stromky a zároveň vracet zpět do brněnských lesů původní druh – jedli bělokorou. Jedná se o několikaleté sazenice vysoké 40 až 50 centimetrů, které vyrostly ve školkách Lesů města Brna. Cena je 160 korun. Ke každému stromku ekologové také poskytují návod s doporučenou péčí, aby stromek přežil přes zimu.

V současnosti vše koordinuje Rezekvítek, kdy většina jedliček se prodá v dobročinných obchodech Nadace Veronica. “Loni si k nám lidé přišli pro skoro 600 kusů jedliček, podobný zájem očekáváme i letos. Kdo hledá dárek pro milovníky přírody, může u nás pořídit i certifikát na vysazení jedličky,” uvedla ředitelka nadace Helena Továrková.

Další prodejní místa najdou zájemci na webových stránkách Rezekvítku. Na jaře se pak všichni majitelé stromků mohou zúčastnit společného sázení. “Výsadba se uskuteční v sobotu 13. dubna dopoledne, většinou se vysadí okolo 150 kusů jedliček,” řekla Žižková.

Za dobu trvání projektu lidé v okolí Brna organizovaně vysadili více než 3000 jedlí. Stromky ale na jaře mohou vysazovat i neorganizovaně, například u svých chat či jinde.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu