Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V Brně se během letošní brusné sezony opravily desítky kilometrů tratí

Zpravodajství

BRNO – V krajské metropoli Brně končí letošní „brusná“ sezona! Speciální bruska, která odstraňuje nerovnosti na tramvajových kolejích, od května do září opravila přes pětadvacet kilometrů trati. Odstraněním vlnkovitosti z povrchu kolejnic se jednak zvyšuje komfort jízdy a pak také snižuje hlučnost tramvajové dopravy. Jde přitom o běžnou údržbu tratí, kterou brněnský dopravní podnik provádí každý rok právě během jarních a letních měsíců.

„Jízdou tramvajových souprav se po čase na trati vytváří drobné nerovnosti. Speciální stroj je opatřený brusnými kotouči, které se otáčejí a tyto vlnky vyrovnávají. Broušení probíhá v nočních hodinách, aby výluka nezatěžovala provoz tramvajové dopravy. Letos se nám podařilo tímto způsobem opravit přes 25 km trati,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Od roku 2016 prošlo broušením 130 km trati, tedy asi 75 procent celkové délky kolejové sítě. Speciální strojová bruska se na nejvytíženější místa vrací průměrně každých pět let. Vlnky na kolejích mohou být i okem viditelné, většinou se však jedná o nerovnosti o velikosti desetin milimetru. „Čím je trať frekventovanější, tím větší je její poškození. Častěji než ostatní tak musíme brousit například koleje do Bystrce, Líšně a Starého Lískovce,“ doplnil technicko-provozní ředitel dopravního podniku Vítězslav Žůrek.

Foto: Brněnský dopravní podnik letos odstranil za pomoci speciální brusky nerovnosti na pětadvaceti kilometrech tramvajových kolejí. Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu