Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V Brně roste 1492 druhů planých nebo zplanělých rostlin, ukázala studie

Zpravodajství

Brno 4. dubna (ČTK) – V Brně se vyskytuje 1492 druhů planých nebo samovolně zplanělých rostlin, z nichž 255 patří mezi ohrožené druhy. Je to víc, než vědci očekávali. Na studii více než deset let pracoval tým botaniků z Masarykovy univerzity. K druhové pestrosti flóry přispívá různorodost městského prostředí včetně lesních a travnatých biotopů na periferii. O studii a vzniklé mapě dnes novináře informoval mluvčí univerzity Radim Sajbot.

“Kromě původních rostlin, kterým vyhovují některé městské biotopy, se ve městech nachází řada druhů zavlečených z jiných oblastí. Ty do městského prostředí přinesli lidé – ať už úmyslně jako okrasné rostliny, které posléze zplaněly a začaly se šířit, nebo neúmyslně jako plevele a různé rostlinné příměsi zavlečené nejčastěji s půdou a osivem,” popsala Zdeňka Lososová, vedoucí týmu, který na studii pracoval.

Každá z rostlin má podle botaniků svůj příběh. Některé jsou svědky zániku původní krajiny, jiné využily a obsadily nová stanoviště, jakými jsou štěrkoviště, chodníky nebo spáry zdí. Jasně žlutými květy v létě upoutá například rozchodník suchomilný, který se šíří v tramvajových a železničních štěrkových kolejištích. Sukulentní růst rozchodníku umožňuje vyrovnat se s horkem a suchem.

Botanici v Brně našli také 255 druhů ohrožených rostlin. Většina se vyskytuje ve zvláště chráněných územích, například na Stránské skále a Hádecké planince. Ikonickou ohroženou rostlinou Brna je koniklec velkokvětý, jehož květy v rezervaci na Kamenném vrchu obdivovalo i letos v březnu množství návštěvníků.

Některé ohrožené rostliny se přizpůsobily životu v zastavěné části města. Například jelení jazyk celolistý, kapradina, která přirozeně roste na suťovištích ve stinných lesnatých údolích, našel stanoviště ve starých opuštěných studnách. Má tam dostatek vzdušné vlhkosti.

Brno, kdysi přezdívané moravský Manchester, bylo v minulých dvou staletích významným centrem textilního průmyslu. “Některé nepůvodní rostliny jsou svědky této průmyslové historie města, neboť byly s bavlnou a vlnou dováženou z jižní Ameriky či Austrálie zavlečeny na dvory přádelen. Některé z nich ve městě zplaněly, většina rychle vymizela, ale jiné se i po desetiletích ve městě vyskytují,“ vysvětlila Lososová. Takovou rostlinou je například pelyněk Tournefortův.

V Brně roste 1492 druhů planých nebo zplanělých rostlin, ukázala studie


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu