Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

V Brně letos dostaví části okruhu

Doprava

Co letos čeká Brno? Nejpozději na konci roku se řidiči projedou po všech aktuálně stavěných částech velkého městského okruhu v Brně. Dělníci dokončí práce v ulicích Žabovřeská, Bauerova, Rokytova i na Tomkově náměstí. Tyto stavby spolknou letos z rozpočtu města nejméně další desítky milionů korun. Většina nákladů jde za Ředitelstvím silnic a dálnic.

K nejvýznamnějším investicím patří také už vznikající multifunkční aréna na výstavišti a dlouho vyhlížené Janáčkovo kulturní centrum, které se má podle předpokladů začít stavět na jaře. Vedení Brna počítá rovněž se vznikající ochranou proti povodním podél ulic Poříčí a Bauerova. V dubnu má být hotový dětský hospic Dům pro Julii a na podzim parkovací dům v Šumavské.

Podle ideálního scénáře začne na konci roku stavba tramvajové trati na Kamechy. Projekt za téměř tři miliardy má územní rozhodnutí, Brno požádá o dotaci 2,4 miliardy.

Zastupitelé schválili rozpočet na rok 2024 s příjmy 18,6 miliardy a výdaji 19,5 miliardy. Město počítá s úvěrem 1,1 miliardy, který využije na arénu i koncertní sál.

JMK postaví sanatorium, obnoví S-centrum V posledním roce vlády se současné jihomoravské hejtmanství pustí do své největší investice. Odstartuje totiž stavbu Sanatoria Pálava v Pasohlávkách na Brněnsku za 784 milionů korun. Od státu na něj získalo dotaci ve výši 289 milionů, ve vlastním rozpočtu má na letošek pro tento projekt vyčleněných 180 milionů. Zároveň může využít půlmiliardový úvěr. Na obnovu hodonínského domova pro seniory S-centrum, který v roce 2021 poničilo tornádo, dá kraj letos 200 milionů. Významné investice jsou v plánu také ve školství. Budova Střední průmyslové školy chemické v Pionýrské ulici v Brně se dočká opravy, střední škola v Charbulově ve stejném městě dostane přístavbu a na Střední škole zahradnické v Rajhradě se těší na rekonstrukci výukového skleníku. Projekty vyjdou na téměř čtvrt miliardy. V kyjovské nemocnici dojde k rekonstrukci gynekologicko-porodního pavilonu za 35 milionů. Největší objem peněz pošle hejtmanství stejně jako v předchozích letech do dopravy, na niž v rozpočtu vyčlenilo 5,4 miliardy. Z toho 1,85 miliardy spolknou opravy krajských silnic. „To je nejvíc, kolik jsme kdy na začátku roku měli připraveno,“ podotýká hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Kraj vkročil do letoška s plánovanými příjmy 37,4 miliardy a výdaji 38 miliard. Oproti minulosti jsou sumy výrazně vyšší, protože rozpočet tentokrát obsahuje příspěvky ze státního rozpočtu, jež hejtmanství neovlivní.

Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu