Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Technickém muzeum v Brně představuje výstavu Mechanické Vánoce

Kultura

Mechanický vesnický betlém Karla Šebely z roku 1955 nebo historické hračky z 30. až 80. let minulého století si mohou lidé prohlédnout na komorní výstavě Mechanické Vánoce v Technickém muzeu v Brně. Návštěvníci uvidí také model vánočního stromečku vyrobený Jaroslavem Melichem v roce 1925 nebo originální dřevěný betlém Jiřího Merty.

Výstava je ke zhlédnutí do 21. ledna. „Chceme v návštěvnících podnítit zájem o naše tradiční vánoční lidové zvyky a obyčeje, ale především jim ukázat jemnou mechanickou práci, trpělivost a um autorů jednotlivých exponátů zařazených do výstavy,“ říká její autor Petr Nekuža.

 Karel Šebela se zabýval dokonalou stavbou miniatur technických zařízení a proslul také svými dioramaty věrně zachycujícími řemeslnické dílny. „Jako mimořádně zručného mechanika s obrovskou představivostí a důrazem na detail jej představujeme funkčním, detailně propracovaným betlémem takzvaného pevného typu z roku 1955, kde jsou pohyblivé figurky řemeslníků poháněny pomocí elektromotorku,“ odhaluje Nekuža.

Návštěvníci nahlédnou také do pohyblivé kovářské, bednářské či tesařské dílny nebo uvidí Šebelovy modely technických staveb, model větrného mlýna, těžní věže a také modely technických zařízení jako parní stroje či stacionární elektrický motor. „Podporujeme zájem o české tradice a současně i rozvíjení technické zručnosti dětí i dospělých,“ sděluje edukátor a kurátor muzea Zbyněk Rederer.

Výstava představí také historické mechanické hračky ze 30. až 80. let minulého století. „Hlavně starší návštěvníci si jistě zavzpomínají na hračky, které mnohdy dostali pod stromeček,“ podotýká Rederer.

 Výstavu s vánoční tematickou uspořádali také v Letohrádku Mitrovských, kde se od 12. prosince do 14. ledna otevře tradiční výstava betlémů, tentokrát ze sbírky Zdeňka Jílka a jeho přátel. Další výstavu betlémů si mohou zájemci prohlédnout v přísálí katolického domu v brněnském Žebětíně od 8. do 10. prosince.

Charitativní vánoční pohlednice zase vystavují v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. Předlohy k nim vytvořili malí umělci z ateliéru ArteSvět pro děti z SOS dětské vesničky Brno, malovali je suchým pastelem a akvarely. Pohledy budou v době trvání výstavy ke koupi a výtěžek půjde na podporu dětí v SOS vesničce.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu