Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Soutěž Leoše Janáčka v Brně ovládl ve hře na violoncello Wu Č’-chao z Číny

Kultura

Brno 17. září (ČTK) – Laureáty 29. ročníku Mezinárodní soutěže Leoše Janáčka v Brně v oborech kontrabas a violoncello se stali účastníci z Číny a Česka. Violoncello ovládl Wu Č’-chao, kontrabas Ondřej Sejkora. Oba umělci získali vedle odměny 100.000 korun a sady strun a notového materiálu také možnost na festivalu příští rok vystoupit, uvedla dnes v tiskové zprávě Daniela Peclová z Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění (JAMU). Finálová kola soutěže se konala v pátek a dnes.

Svůj talent předvedlo 32 kontrabasistů a kontrabasistek a 36 violoncellistů a violoncellistek přihlášených z Česka, Japonska, USA, Korejské republiky, Tchaj-wanu nebo Chile. “Soutěž Leoše Janáčka se nese ve znamení nejen mimořádných výkonů finalistů, ale jedná se také o obrovskou příležitost setkání a růstu. Porotci, soutěžící, manažeři a publikum mohou slyšet, jak se hraje v Asii, Evropě nebo v Americe a mohou pozorovat, jak různorodé jsou přístupy ke stejné skladbě a jakým směrem se interpretační scéna posunuje,” řekla děkanka hudební fakulty Barbara Maria Willi.

Fakulta každoročně pořádá hudební klání v několika oborech. V pětiletých cyklech se pravidelně střídají obory smyčcové kvarteto, housle, violoncello, kontrabas, flétna, klarinet, lesní roh, tuba a klavír a varhany. Na 29. ročník soutěže se do Besedního domu sjeli kontrabasisté a violoncellisté mladší 35 let z celého světa, jež hodnotila mezinárodní odborná porota.

Oboru violoncello předsedal Colin Carr z Velké Británie, oboru kontrabas německý kontrabasista Frithjof-Martin Grabner. “Porotci vyzdvihovali vysokou uměleckou úroveň soutěže a samotní soutěžící byli nadšení z vibrující atmosféry Brna,” dodala děkanka.


Podobné zprávy

V Brně zazní světový jazz

Světový jazz rozezní park na Moravském náměstí, kde odstartuje hudební festival Bohemia JazzFest. Divákům zahrají 15. a 16. července zdarma…

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu