Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Psychiatrická klinika FN Brno dostala injekci v podobě rekonstrukce za stovky milionů korun

Zpravodajství

BRNO – 680 milionů korun. Taková je suma, na kterou vyšla rozsáhlá rekonstrukce psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice Brno. Práce odstartovaly už v roce 2019 a trvaly tak skoro tři roky. Drtivou většinu nákladů přitom pokryla dotace z Evropské unie.

Jak uvedl přednosta kliniky Tomáš Kašpárek, díky rekonstrukci jsou nyní dvoulůžkové pokoje se sociálním zázemím namísto až šestilůžkových bez zázemí. A rovněž se rozšířil prostor pro ambulantní služby. „Přibylo zázemí pro terénní péči o pacienty v domácím prostředí nebo program s péčí o pacienty s hraniční poruchou osobnosti. Klinika má přes 100 lůžek, ročně pečuje o tisíce pacientů,“ uvedl Kašpárek. Rekonstrukce psychiatrické kliniky se stala Stavbou Jihomoravského kraje roku 2021.

Budova psychiatrie je z roku 1965 a postupně se stala nevyhovující. Základní myšlenkou přitom bylo ponechat v co největší možné míře stávající pavilon G a dále jej rozšířit o dvojici nízkopodlažních budov, které vytvářejí zavřená atria. Práce na budově jako takové sice skončily už na přelomu roku, donedávna se ale ještě pracovalo na zahradě nebo hřišti. Náklady téměř půl miliardou pokryla dotace z Evropské unie, kolem 130 milionů bylo ze státního rozpočtu a asi 50 milionů na vybavení dala nemocnice. „Stavba je něco, co jsem netušil, že se může vůbec podařit. Pracovali jsme na tom dlouho a chtěl bych poděkovat hlavně personálu a pacientům, že to zvládli. Rekonstrukce byla za provozu a mnohokrát jsme provoz museli měnit v souvislosti s rekonstrukcí i s covidem,” doplnil Kašpárek.

Foto: FN Brno


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu