Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Průměrný věk obyvatel jižní Moravy se zvýšil!

Zpravodajství

BRNO – Za loňský rok vzrostl průměrný věk Jihomoravanů na 42,7 roku. Vyšší průměrný věk přitom měly ženy, a to 44,2 roku, u mužů to bylo 41,1 roku. „V populaci nejvíce roste podíl obyvatel starších 65 let, v roce 2021 tvořili už více než pětinu všech obyvatel kraje,“ uvedl v tiskové zprávě Karel Adam z Českého statistického úřadu.

Podle něj trvalý růst průměrného věku odráží dlouhodobý trend stárnutí obyvatelstva, který se nezměnil ani s vyšším počtem úmrtí starších lidí v době covidové pandemie. „Každé tři roky se průměrný věk v tomto tisíciletí zvýšil zhruba o půl roku a od roku 1991 se zvýšil o šest let. Ze srovnání se statistikami z dalších krajů vyplývá, že obyvatelé Jihomoravského kraje měli v roce 2021 třetí nejnižší průměrný věk,“ informoval s tím, že nejvyšší průměrný věk měli obyvatelé Zlínského, Královéhradeckého a Karlovarského kraje, a sice 43,6 roku. Naopak nejnižší průměrný věk měli lidé ve Středočeském kraji, a to 41,5 roku.

Podle Adama se mění také podíl starých a mladých lidí. „V roce 2004 bylo naposledy více dětí do 14 let než lidí nad 65 let a dlouhodobě roste index stáří. Ten se využívá pro charakteristiku věkové struktury obyvatel a vyjadřuje, kolik obyvatel ze starších věkových skupin připadá na sto dětí. Děti do věku 14 let v roce 2021 tvořily 16,4 procenta obyvatel, lidé starší 65 let tvořili 20,6 procenta obyvatel,“ vypočítal. Na jižní Moravě žilo na konci loňského roku 1,184.568 obyvatel. Kraji každoročně obyvatel přibývá, a to díky stěhování. Porodnost je naopak dlouhodobě nižší než úmrtnost.

Ilustrační foto: pixabay


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu