Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Příští brněnský JazzFest ukáže pestrost současné scény, přijedou držitelé Grammy

Kultura

Brno 16. října (ČTK) – Příští ročník brněnského JazzFestu ukáže pestrost a rozmanitost současné jazzové hudby. Přijede například banjista Béla Fleck, mladá zpěvačka Samara Joy nebo trumpetista Chris Botti. Program pro první polovinu roku 2024 dnes ČTK za pořadatele poskytl Petr Svoboda.

„Chceme ukázat pestrost v jazzu. Tedy, co všechno je možné řadit pod deštník jménem jazz. Shodou okolností přivezeme více trumpetistů, ale dramaturgický záměr v tom není. A také dva čerstvé držitele Grammy Bélu Flecka a Samaru Joy,” uvedl umělecký ředitel festivalu Vilém Spilka.

Festival zahájí 31. ledna jihoafrický klavírista, skladatel a producent Nduduzo Makhathini. “Je pro něj charakteristické hráčské mistrovství, ale i duchovní návaznost na jihoafrickou historii. Hluboké ukotvení v tradicích své země, ale i široký rozhled po všech jazzových končinách,” řekl Spilka.

Banjista Fleck odehraje 15. února v Brně hned dva koncerty, oba v Sono Centru. Vrátí se ke svým bluegrassovým kořenům, vystoupí s hvězdnou sestavou, jejíž členkou je například mandolinistka Sierra Hullová.

O dva dny později přijedou do Brna basista a kapelník skupiny Snarky Puppy Bill Laurance a její dlouholetý člen, klavírista Michael League. Představí společný akustický projekt. “Oba se obrátili k intimitě a k akustickým nástrojům – Laurance ke klavíru a League k akustické base, kytaře a bezpražcové arabské loutně oud. V tomto obsazení zahrají ve zvukově dokonalém prostředí Besedního domu,” říká Spilka.

Mladá zpěvačka Samara Joy, celým jménem Samara Joy McLendonová, loni zpívala na festivalovém koncertě v Tišnově na Brněnsku. Příští rok v dubnu se vrátí jako jedna z hlavních hvězd. “Kariéra mladé newyorské zpěvačky od té doby nabrala raketovou rychlost. S dvěma čerstvými cenami Grammy se vyšvihla v pouhých třiadvaceti mezi smetánku jazzového zpěvu,” uvedl Spilka. Doplnil, že Samara Joy si vybírá písně z repertoáru Billie Holidayové nebo Elly Fitzgeraldové.


Podobné zprávy

Hurvínek v Brně prodává nevěstu

Nejslavnější operu Bedřicha Smetany a loutkové postavičky Spejbla a Hurvínka propojilo Národní divadlo Brno v nové inscenaci Hurvínek prodává nevěstu. Cílem originální…

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu