Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Ortopedi z FNUSA se snaží dohnat operační skluz způsobený koronavirovou pandemií

Zpravodajství

BRNO – Ortopedové v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny rozhodně nezahálejí! Denně implantují až osm endoprotéz. Důvodem je snaha zdravotníků odoperovat co nejvíce pacientů, kteří byli nuceni své plánované operace kvůli pandemii koronaviru přesunout či úplně zrušit. „Některým pacientům se to kvůli prodlužování protiepidemických opatření stalo dokonce několikrát,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Právě v souvislosti s omezením provozu během pandemie přitom došlo na I. ortopedické klinice FNUSA k prodloužení čekací doby na endoprotézy velkých kloubů z jednoho na dva roky. „Jsme pod velkým tlakem pacientů, kteří čekají na endoprotézy. Jedni byli odloženi z plánovaného výkonu během covidových omezení, další jsme museli posunout, abychom našli místo pro ty odložené. Někteří pacienti byli dokonce odložení dvakrát i třikrát, jak se prodlužovala protiepidemická opatření. Důsledkem toho je, že teď jsme nuceni operovat těžší případy. To se týká hlavně revizních náhrad, kdy endoprotéza po mnoha letech „doslouží“ a musí se vyměnit v poměrně krátké době, nejlépe do půl roku. Jestliže tato doba není dodržena, dochází k řadě mechanických komplikací, jako jsou defekty kostní tkáně, rozlámání implantátu s kovovým otěrem, migrace implantátu. Tyto komplikace jsou pak velmi obtížně řešitelné. Bohužel máme teď takových případů celou řadu,“ vysvětlil přednosta I. ortopedické kliniky Tomáš Tomáš.

Aby klinika dohnala skluz tak v současné době operuje o přibližně dvě endoprotézy denně víc. Každý pracovní den tak zdravotníci implantují sedm až osm náhrad velkých kloubů. „My jsme s maximálním možným nasazením operovali i přes prázdniny. Musím říci, že se pohybujeme na hraně kapacitních a personálních možností kliniky. Více odoperovaných pacientů znamená více lůžek, v té souvislosti zkrácení doby jejich hospitalizace se snahou dodržet pooperační režim. A pak to znamená i důslednou kooperaci se zařízeními následné péče a rehabilitace. Je to velmi náročná logistika,“ uvedl přednosta ortopedie docent Tomáš Tomáš.

Ilustrační foto: FNUSA


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu