Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Opravený památník bratří Mrštíků je spojením tradice s moderními technologiemi

Zpravodajství

MIKULOV, DIVÁKY – Památník bratří Mrštíků v Divákách na Břeclavsku se oblékl do nového hávu! Po zhruba tříleté rekonstrukci nyní spojuje tradici s moderními technologiemi a zároveň i moravský venkov s „pražskou literární kavárnou“.

Dům s číslem popisným 57, kde bratři Mrštíkové žili a napsali svá nejznámější díla, se veřejnosti otevře se startem října. Cílem rekonstrukce bylo právě propojit moderní prvky s tradicí, která je v regionu dosud živá a která se také objevuje v dílech obou bratrů. „Myslím, že se to povedlo a expozice tak teď návštěvníkům představí oba světy, jak ten tradiční vesnický svět, který Vilém s Aloisem prožívali každý den, tak ten literární, který je vystřelil mezi hvězdy české realistické literatury,” uvedl Petr Kubín, ředitel Regionálního muzea v Mikulově, které památník spravuje. Na verandě je například nainstalovaná vesnická malotřídka a návštěvníci díky ní zjistí, jak to mohlo vypadat v Aloisově škole. Celou expozicí pak návštěvníky provedou pomocí audiovizuální techniky sami bratři Mrštíkové.

Ti společně napsali kroniku vesnického života Rok na vsi a také známé drama Maryša. Vilém Mrštík je pak například autorem románů Santa Lucia a Pohádka máje.

Foto: Součástí opraveného památníku bratří Mrštíků je vesnická malotřídka, díky které návštěvnici zjistí, jak to mohlo vypadat v Aloisově škole. Zdroj: Facebook


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu