Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Odborníci z FNUSA upozorňují na důležitost prevence diabetu

Zpravodajství

BRNO – Zhruba 95% všech případů cukrovky je lékaři kvalifikováno jako diabetes mellitus 2. typu, což je varianta onemocnění, kterou jde do značné míry odvrátit správnou prevencí! A právě na tuto skutečnost rok co rok upozorňuje Světový den diabetu, který letos připadá na tuto neděli 14. listopadu. Jedním z hlavních důvodů, proč případy diabetu stále rostou, je skutečnost, že je pacientům často diagnostikován až v pozdějších stádiích onemocnění.

Existuje přitom řada rizikových faktorů, kterým lze předcházet správnou prevencí. „Pokud se podíváme, která základní režimová opatření jsou v odborných doporučeních uváděna ke zpomalení rozvoje epidemie diabetu 2. typu, jsou to pravidelná fyzická aktivita, snaha o udržení normální váhy a zanechání kouření,“ vyjmenoval diabetolog Petr Žák.

Nejvyšší stupeň rizika přitom znamená takzvaný prediabetes, což je mírné zvýšení hodnot glukózy nad normální hodnotu. Pacienti s touto diagnózou mají trvale vysoké riziko, a to až 70%, rozvoje cukrovky 2. typu. Právě glukózu si lidé mohou nechat změřit o tomto víkendu vždy od 10 do 20 hodin v obchodním centru Olympia Brno, kde studenti ze spolku IFMSA pod záštitou lékařů II. interní kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity budou provádět screeningová vyšetření. „Kromě ověření hladiny cukru na zájemce čekají také stanoviště věnovaná prevenci diabetu, diskuze s nutričními terapeuty a mnoho dalšího,“ doplnila mluvčí FNUSA Dana Lipovská.

Podle odborníků by však lidé a obzvláště rizikové skupiny neměly vyčkávat pouze na předem plánované akce, ale docházet na preventivní vyšetření pravidelně.

Ilustrační foto: FNUSA


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu