Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Oblíbené Děvičky se dočkají dalších oprav za stovky tisíc korun

Zpravodajství

PAVLOV – Zřícenina hradu Děvičky u Pavlova na Břeclavsku, která je oblíbeným výletním cílem s výhledem na celou Pálavu, se dočká další rekonstrukce. Stavební dělníci se v těchto dnech pustili do oprav části zdi pod cimbuřím i části ochozu. Informoval o tom Marek Ševeček ze spolku Památky Pálavy. „V uplynulém roce jsme udělali sanaci cimbuří a stěny pod ním, ta bude nyní pokračovat. Chceme dokončit sanaci druhé části cimbuří a stěny pod ním, dozdít baštu tak, aby návštěvníci nevstupovali na její korunu, zpevnit svahy po kácení a vyzdít některé kritické kaverny,” uvedl Ševeček.

Na památce, kterou písemné prameny poprvé zmiňují už v roce 1222, totiž páchala každoročně velké škody větrná eroze, náletové dřeviny a především desetitisíce návštěvníků, kteří se ke zřícenině nechovali ohleduplně. „Bohužel, lidé se pohybovali i po koruně hradeb, v některých částech byl povrch zničený až na klenbu a hrozilo jeho zřícení. Celou baštu chceme vyspravit, vyzdít a zejména zajistit, aby tam lidé nechodili, hrozí jim opravdu vážné nebezpečí úrazu,” upozornil dobrovolnický spolek Památky Pálavy Ševeček.

Dobrovolníci v loňském roce pracovali také na vykácení náletových dřevin, osadili zábradlí v paláci a u rozcestníku, aby návštěvníci zříceniny neničili nejen hrad, ale ani okolní přírodu. Od loňska také funguje u hradu informační budka spojená s pokladnou, veškerý výtěžek ze vstupného se přitom vrací zpět do opravy zříceniny. V loňském roce spolek Památky Pálavy investoval do hradu zhruba 1,2 milionu korun a stejnou částku by chtěl do oprav dát i letos.

Ilustrační foto: devicky.cz


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu