Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Nové stavby v Brně by měly mít parkovací místa pro kola

Zpravodajství

Místa pro parkování jízdních kol by měly po 1. červenci obsahovat nové stavby vybudované v Brně. Plyne to z Brněnských stavebních předpisů, které minulý týden přijali radní města. Například v bytových domech by tak na jeden průměrný byt o velikosti 60 metrů čtverečních mělo vzniknout alespoň jedno stání. ČTK o tom informoval opoziční zastupitel Marek Lahoda (Piráti), jenž je předsedou komise rady pro veřejný prostor, bezpečnost dopravy a aktivní mobilitu.

Předpisy připravila Kancelář architekta města Brna. Návrh na doplnění závazných počtů stání pro kola podle podlahové plochy a typu stavby vzešel z magistrátního odboru dopravy a z připomínky spolku Brno na kole, na které se podílel i Lahoda. “U běžného supermarketu o prodejní ploše 2500 metrů čtverečních by měla být nejméně tři zastřešená stání pro zaměstnance a sedm venkovních stání na kola pro zákazníky. Škola o ploše 6000 metrů čtverečních pro maximálně 1000 žáků by měla mít minimálně 100 stání na kola, z toho 90 zastřešených,” uvedl Lahoda další příklady.

Opatření má za cíl podpořit cyklistickou dopravu v Brně. Lahoda věří, že dostupnost parkovacích míst přispěje k tomu, že lidé budou používat kola pro běžnou každodenní dopravu po městě. Stále ale zůstává mnoho práce na budování cyklostezek, které jsou nezbytné pro bezpečný a pohodlný pohyb cyklistů po městě, řekl.

Podle něj jsou parkovací minima pro kola co se týče Česka průkopnická. “Minima přinese i v květnu schválená evropská směrnice. Do národní legislativy členských států má být implementována do dvou let, takže ještě potrvá, než se na národní úrovni zpracuje,” dodal.

Vydání předpisů umožňuje nový stavební zákon. Pro všechny stavebníky, projektanty i úřady zapojené do povolovacího procesu začnou platit od 1. července, tedy shodně s novým stavebním zákonem. Vedení města si od dokumentu slibuje, že zajistí kvalitní výstavbu a kultivovaný veřejný prostor. Změnou je například také to, že snižuje normu na počet parkovacích míst pro auta. Například v těsném centru nově nemusí vzniknout žádné stání, což souvisí se snahou magistrátu tam auta eliminovat.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu