Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Nezaměstnanost na jihu Moravy v květnu klesla na 4,1 procenta

Zpravodajství

Recruitment, job and hiring interview with people waiting for hire team using technology. Potential business office digital tech workers ready for contact us agency meeting on a computer and phone

Míra nezaměstnanosti na jihu Moravy v květnu klesla na 4,1 procenta z dubnových 4,2 procenta. Bez práce bylo na jihu Moravy ke konci měsíce 34.349 lidí, což je o 944 méně než předchozí měsíc. Počet volných pracovních míst se v květnu snížil o 158 na celkový počet 18.042. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v květnu byla v kraji nezaměstnanost nižší, a to rovná čtyři procenta. Bez práce bylo tehdy 33.006 lidí a volných míst bylo 24.268.

Nezaměstnanost v celém Česku oproti minulému měsíci klesla na 3,6 procenta, tedy o 0,1 procentního bodu. Bez práce bylo 274.322 lidí, což je o 5756 méně než na konci dubna, ve srovnání loňským květnem je to o 20.429 lidí více.

V květnu zaznamenala krajská pobočka Úřadu práce v Brně zvýšený zájem studentů středních a vysokých škol o letní brigády. Na celkovém počtu 5000 lidí do 25 let, kteří byli v květnu v kraji na úřadu práce evidovaní, se ale absolventi podíleli jednou pětinou. Další mladí lidé hledají pomoc s nalezením vhodného zaměstnání i doplněním vzdělání.

Nejvyšší nezaměstnanost mezi okresy byla v květnu na Hodonínsku s 5,1 procenta. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla 2,8 procenta na Vyškovsku a v okrese Brno-venkov. Na jedno volné pracovní místo připadalo v Jihomoravském kraji v květnu 1,9 uchazeče o zaměstnání. Největší přetlak na pracovním trhu byl na Hodonínsku s 5,6 uchazeče na jednu pozici. Nejméně nezaměstnaných v poměru k nabídce míst připadlo v okrese Brno-venkov, a to 0,9 uchazeče na jedno místo.

Počet lidí v evidenci pracovních úřadů zahrnuje i nezaměstnané, kteří nemohou okamžitě nastoupit do práce. Jsou to například lidé na rekvalifikačních kurzech, nezaměstnané ženy na mateřské dovolené, vězni nebo nezaměstnaní v pracovní neschopnosti. Takzvaných dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku od 15 do 64 let, kteří mohli ihned nastoupit do práce, bylo v Jihomoravském kraji v květnu 31.650.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu