Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Nejdelší tunel pro tramvaje v Česku je hotový

Zpravodajství

BRNO – Nová tramvajová trať do brněnského univerzitního kampusu dostává stále reálnější obrysy. Stavbu nenarušila kovidová situace ani nepřízeň počasí, a tak dva roky od poklepání základního stavebního kamene je nejdelší tunel pro tramvaje v Česku postavený a vyhloubený v celé své délce 619 metrů! „Zasypáním tunelu a zatravněním letos skončí většina činností na povrchu, v příštím roce se bude pracovat zejména v podzemí. První tramvaje po 912 metrů dlouhé trati za 1,4 miliardy korun projedou na konci roku 2022,“ uvedla mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Aktuálně jsou už hotové téměř oba portály tunelu, a to jak z ulice Netroufalky, tak i z ulice Osové. Při hloubení tunelu stavební dělníci odtěžili zhruba 170 tisíc tun zeminy. „Výrazný posun nastal na obou terminálech, jak na Osové, tak na Netroufalkách. Před Fakultní nemocnicí Brno jsou připravené všechny podzemní sítě, veřejné osvětlení, točna trolejbusů, nové chodníky i přilehlé komunikace, zbývá dokončit nástupiště, zastřešení a doplnit zeleň,“ objasnil radní města Brna pro dopravu Petr Kratochvíl. V zastávce Osová během letních měsíců a dopravní uzavírky byla zrekonstruována původní tramvajová trať včetně položení odbočné výhybky, která je připravena na napojení nové trati.

„Na zastávce Osová aktuálně dokončujeme přístupové cesty, celkem jich zde bude osm. V každém směru na nástupiště povedou dva bezbariérové chodníky, schodiště a výtah. Další práce na stavbě se soustředí na budování zastávky s pracovním názvem Nová Jihlavská, po jejím vybetonování nyní pokračujeme zastřešováním, které by mělo být hotové do konce roku. Přímo v tunelu finišuje betonáž podlah a nad tunelem postupují terénní práce a úprava povrchu. Se zhotovitelem se podařilo vyjednat zatravnění ploch ještě letos na podzim oproti původnímu termínu v jarních měsících příštího roku,“ shrnul Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna. Do konce roku pak také místní obyvatelé mohou počítat s obnovou a zpřístupněním všech chodníků přes Mikuláškovo náměstí.

Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu