Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Na Kraví hoře vyrostl nový park

Zpravodajství

Zásadní proměnu podstoupil prostor nad brněnským Gymnáziem Matyáše Lercha. Na místě zanedbaného prostranství po zrušených zahrádkách vznikl nový park i s dětským hřištěm. Jedná se o další oživení Kraví hory.

Park pod hvězdami je koncipovaný jako veřejná zahrada. Nachází se v donedávna těžko přístupné lokalitě, která po zrušení zbytků zahrádkářských chatek zarůstala dřevinami. Ke změně došlo až po rekonstrukci, jež přinesla zpevněné cesty pro pěší, mobiliář nebo nové stromy, keře či trvalky.

„Při rekonstrukci byla vysázena nová zeleň, a navíc zůstala zachována i ta stávající z bývalých zahrádek, včetně stromů či cenných rostlin v obvodové části parku. Stavební práce zahrnovaly rovněž vybudování pobytových teras pro odpočinek nebo dětského hřiště, které v návštěvnicky oblíbené lokalitě dlouhodobě chybělo. Věřím proto, že nový park poslouží všem generacím,“ řekla 1. místostarostka městské části Brno-střed Ludmila Oulehlová (ANO).

S budováním dalšího brněnského parku začali pracovníci loni v létě. S prací v severní části Kraví hory pokračovali po celý podzim, kdy stavbu dokončili. Po uchycení rostlin nyní veřejné prostranství, z nějž je působivý výhled na lom Hády, předali do užívání veřejnosti.

„Nový park je dalším krokem k proměně celé Kraví hory ve veřejný park a zelenou oázu pro relaxaci obyvatel. Navazujeme tak na park Kadetka, který jsme realizovali již v roce 2021 na úpatí Kraví hory v místě bývalé zchátralé vojenské jídelny,“ uvedl starostaměstské části   Brno-střed Ing. arch. Vojtěch Mencl (ODS).

Plán na výstavbu nového parku nad gymnáziem vznikl před třemi lety. Projekt tehdy usiloval o přízeň veřejnosti v participativním rozpočtu města Brna Dáme na vás. Nápad autora Jiřího Kohoutka ale těsně neuspěl. Přesto se ho nakonec podařilo uskutečnit.

Projektu tehdy chybělo pouhých sedm hlasů. Rozhodli jsme se ale, že necháme zpracovat projektovou dokumentaci na obnovu parku. Až byla dokumentace hotová, předali jsme ji městské části Brno-střed. Realizace se podařila díky financování z městského rozpočtu prostřednictvím dotačního programu Nové parky pro Brno,“  sdělil 2. náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-střed RNDr. Filip Chvátal, Ph.D. (KDU-ČSL).


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu