Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Na brněnský festival Překročme řeku přijede po roční pauze parní vlak

Kultura

Na brněnský festival Překročme řeku, pořádaný v sobotu 19. srpna v okolí řeky Svitavy, přijede po roční pauze parní vlak. Na návštěvníky také čeká kulturní a sportovní program, a to na celkem 17 stanovištích podél Svitavy od Bílovic nad Svitavou až po brněnské Tuřany. Festival, jehož cílem je propojovat sousedy z obou břehů řeky, se letos koná již podeváté. S programem dnes seznámili novináře organizátoři festivalu.

Parní vlak přijede na Černovické nábřeží v sobotu ve 13:00 a odsud bude jezdit na Tkalcovskou. Kromě projížděk vlakem si lidé budou moct užít například splutí řeky z Bílovic na Černovické nábřeží, které je centrem letošního festivalu. Zájemci si budou moct půjčit loďky nebo paddleboardy. “Nepřijdeme ani o tradiční neckyádu a benefiční závod kačenek,” řekla předsedkyně pořádajících organizací Černovické sdružení a Brněnská nábřeží Silvie Zeinerová Sanža.

Cílem festivalu je také ukázat zajímavá místa kolem Svitavy, na návštěvníky čeká řada komentovaných prohlídek. Podívají se například do Briessovy sladovny v Brně-Husovicích, poznají industriální Brno s průvodcem Martinem Koplíkem, Zbyněk Rederer z Technického muzea v Brně je zavede do prostor bývalé Káznice na Cejlu. Na farmě Ráječek v Tuřanech si návštěvníci budou moct prohlédnout výstavu o historii radiostanice v budově bývalého vysílače. Festival vyvrcholí koncertem zpěvačky Ivy Marešové s kapelou Razam.

V Káznici se v den festivalu budou chystat i tradiční hody k Matce Boží. “V minulých letech jsme zůstávali na dvoře, letos však vyjde hodový průvod na nábřeží Svitavy v Tkalcovské ulici, kde bude přichystán hodovní stůl. Budeme oblečení v českých i romských krojích,” řekla organizátorka kulturních akcí v Káznici Lucie Grulichová.

Festival se koná podeváté. “Na prvním ročníku jsme měli čtyři stanoviště, postupně festival narůstal a přibývalo i lidí, kteří se chtěli podílet. Dnes už se zapojují všechny městské části, které jsou na nábřeží Svitavy a spousta dalších spolků,” řekl zástupce pořádajících spolků Ladislav Kotík. Podrobný program najdou zájemci na webových stránkách festivalu.


Podobné zprávy

Brno má nové komorní divadlo

V Brně vzniklo nové komorní divadlo nazvané “Kam jdeš?”. U jeho zrodu stáli členka činohry Národního divadla Brno Kateřina Liďáková…

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu