Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

MZK získala tisíce knih světově proslulého spisovatele Milana Kundery

Zpravodajství

BRNO – Moravská zemská knihovna v Brně se může nově chlubit bohatým knižním fondem děl světově proslulého spisovatele Milana Kundery! Jde o téměř pět tisíc autorských výtisků, pocházejících od nakladatelů z celého světa, kteří právě Kunderovo dílo vydávají. Milan Kundera, který je brněnským rodákem, společně s manželkou Věrou knihy nashromáždili a Moravské zemské knihovně je věnovali.

Knihovna nyní soubor knih zpracuje a zpřístupní badatelům ale i laické veřejnosti. „Soubor knih má pro nás hodnotu nejenom materiální, ale především symbolickou. Jak často zdůrazňuje Věra Kunderová, tímto způsobem se Milan Kundera vrací do Brna, kde se narodil a kde mu bylo dobře,“ upozornil ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Do Brna přitom z Paříže nedorazily jen knihy, ale také několik dalších skvostů. Mezi ty největší bezesporu patří Eseje od Michela de Montaigne z 16. století. „Kundera tento svazek získal jako součást jednoho z literárních ocenění. Součástí daru je také výpravné dvousvazkové vydání románu Gargantua a Pantagruel od Francoise Rabelaise s Kunderovou předmluvou,“ prozradil Kubíček s tím, že v budoucnu by mohly do Brna doputovat od Kundery také další knihy.

Po kompletním soupisu a katalogizaci knihovny má Moravská zemská knihovna v plánu během příštího roku sbírce vyhradit místo v samostatné studovně, která ponese označení Knihovna Milana Kundery. Ta se stane základem kulturní značky, pod níž bude nejenom k dispozici knihovna sama, ale současně se v rámci ní budou pořádat autorská čtení, debaty se spisovateli, odborné diskuse o literatuře i kultuře, a to nejenom o české, ale i o světové.

Foto: Milan Kundera. Zdroj: MZK


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu