Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Muž dostal za shození turisty z hradeb v Brně trest 10,5 roku vězení

Zpravodajství

Krajský soud v Brně dnes potrestal Slováka Daniela Madarásze 10,5 lety vězení za to, že loni v září při rozlučce se svobodou shodil německého turistu z hradeb brněnského Špilberku. Sám svou vinu při líčeních opakovaně popíral a ukazoval na bratrance. Rozsudek je nepravomocný.

Poté, co Madarász vystoupal ke Špilberku a s přáteli pozoroval výhled na město, v podnapilém stavu přistoupil u hradeb k muži, který telefonoval rodičům.

„Obžalovaný na něj v angličtině zavolal ‚zabiju tě‘. Přistoupil k němu a úmyslně do něj strčil, čímž došlo k pádu ze zídky. Spáchal tak zločin vraždy ve stádiu pokusu a za to se odsuzuje k trestu 10,5 roku vězení,“ prohlásil soudce Martin Vrbík s tím, že je jasné, že šlo o vysokou hradbu, nikoli malou zídku, protože bylo vidět panorama města. Turista, který neměl chuť se bavit s Madarászem ani s jeho kamarády, pád naštěstí přežil, přesto se dodnes potýká s následky. Na to, že jen díky shodě náhod nedošlo k tragédii, upozornil i státní zástupce Ivan Hrazdira, který muže obžaloval z pokusu o vraždu a navrhl mu desetileté vězení. Soudce tak trest ještě zpřísnil.

 

Madarász je od zářijového zadržení ve vazbě. Jeho vystoupení během soudního jednání bylo mnohokrát velmi emotivní, posledně prohlásil, že věří ve spravedlivý proces, tedy že ho soud osvobodí. Dnes k trestu nic nesdělil.

Jeho obhájce, který se rovněž odmítl k rozhodnutí vyjádřit, minule při závěrečných řečích upozornil na to, že ve výpovědích jsou rozpory, a nelze tak jednoznačně ukázat na jeho klienta. „Soud musí rozhodnout ve prospěch obžalovaného, když jsou pochybnosti,“ poznamenal.

Podle státního zástupce to byl naopak obžalovaný, který často měnil své výpovědi. „Jediným důkazem, že se skutku dopustil někdo jiný než obžalovaný, je jeho výpověď, která ale stojí osamoceně,“ uvedl už na minulém stání státní zástupce.

Soudce ostatně vyloučil, že by mohlo dojít k záměně mužů. Jak sdělil, obžalovaný i jeho bratranec měli na sobě barevně odlišná trička. „Skutek obžalovaného byl projevem arogance, neúcty k životu druhého a byl zcela nevyprovokovaný,“ uvedl Vrbík s tím, že se muž agrese dopustil jen proto, že turista neopětoval jeho štěstí a radost na rozlučce se svobodou. Navíc mu přitížilo i křivé obvinění bratrance.

Obhájce si ponechal lhůtu na odvolání. Madarász si tak ve vazbě ještě pobude, dokud nebude verdikt pravomocný.

Idnes.cz


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu