Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Loucký klášter se dočkal další omlazovací kúry

Zpravodajství

ZNOJMO – Loucký klášter ve Znojmě, který je národní kulturní památkou, je v zase o něco lepší kondici! A to díky další, v pořadí už sedmé, etapě výměny oken. „Klášterní. Do výměny 23 oken, 1 repase barokního okna a opravy vrat město investovalo téměř 3,5 milionů korun,“ informovala mluvčí znojemské radnice Soňa Bystřická.

Do výměny třiadvaceti kusů oken, repase jednoho barokního okna a opravy vrat město investovalo téměř 3,5 milionů korun. Všechny repliky oken, jejich materiál i barevnost přitom vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. „Okna jsou dvojitá a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti. Okna byla v interiéru ještě doplněna o masivní modřínové parapety v barevně stejném odstínu. Dále došlo k repasi jednoho barokního okna z dochovaných nálezů při výměně oken ve střední části východní fasády. Dvoukřídlá vrata s poutcem a nadsvětlíkem také prošly kompletní repasí, dostaly nový nátěr a barokní repliku kliky, aby byl zachován dokonalý původní vzhled vrat,“ přiblížila Bystřická.

Stejně jako v předchozích letech i tentokrát město využilo finanční podpory Ministerstva kultury, a to z Programu záchrany architektonického dědictví. Dotace byla ve výši 700 tisíc korun.  „Od roku 2016 jsme vyměnili již 211 oken. Do jedné z dominant města, kterou Loucký klášter beze sporu je, budeme chtít i nadále postupně investovat. Nehledáme pouze možnosti v oblasti dotací, ale zkoušíme jednat i se soukromými investory, abychom formou PPP projektu mohli tuto památku i nadále zvelebovat,“ řekl starosta města Jakub Malačka. S výměnou oken chce město Znojmo pokračovat také v příštím roce, kdy je v plánu výměna oken na prelatuře, tedy pohled z ulice Loucká od budovy Staré školy.

Foto: znoj


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu