Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Loňské tornádo, které zasáhlo jižní Moravu, bylo jedním ze čtyř takto silných na světě!

Zpravodajství

JIŽNÍ MORAVA – Tornádo, které před rokem zasáhlo jižní Moravu, konkrétně Břeclavsko a Hodonínsko, bylo loni jedním ze čtyř takto silných tornád na celém světě! Co do počtu obětí na životech pak bylo třetí nejtragičtější. S odvoláním na mezinárodní hodnotící zprávu to uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Ničivé tornádo zasáhlo obce na Břeclavsku a Hodonínsku loni 24. června a kromě miliardových škod na majetku si vyžádalo i šest lidských životů. Další stovky lidí utrpěly zranění. Na dokumentaci události, která se nesmazatelně zapsala do novodobých českých dějin, se podílelo několik průzkumných týmů z meteorologických služeb, Evropské laboratoře pro výzkum silných bouří, ale i soukromých společností, univerzit či amatérských meteorologů. Právě na základě jejich průzkumu vznikla mezinárodní hodnotící zpráva. „Za loňský rok šlo přitom ve světovém srovnání o jedno z pouhých čtyř takto silných tornád v rámci celého světa. Bohužel nás toto tornádo v loňském roce zařadilo na smutnou třetí příčku počtu obětí tornád ve světě hned za USA a Čínu,” uvedl spoluautor studie David Rýva z radarového oddělení ČHMÚ. Ten také zároveň připomněl, že tornádem zasažené území mělo plochu téměř 22 kilometrů čtverečních, z toho šest kilometrů čtverečních tvořilo území, kde škody odpovídaly intenzitě alespoň silného tornáda, které se označuje stupněm dva.

Síla tornáda se určuje pomocí takzvané Fujitovy stupnice, od nejslabšího stupně F0 až po nejsilnější s označením F5. Největší šíři pásu škod zjistili meteorologové v obci Hrušky na Břeclavsku, kde byla 590 metrů. Tornádo tam dosáhlo síly až třetího stupně stejně jako v sousední Moravské Nové Vsi. „Poté se tornádo začalo zužovat, ale nabíralo na síle. Sousední obec Mikulčice tak zasáhlo největší silou z celé své dráhy a právě zde bylo nalezeno největší množství škod odpovídajících stupni IF4 (podle nové mezinárodní Fujitovy stupnice). Takto silně se projevilo ještě na několika objektech v sousedních Lužicích,” objasnil Rýva s tím, že v Hodoníně pak tornádo zesláblo na druhý stupeň a krátce o jeden stupeň zesílilo ještě v Pánově. V lesích u Ratíškovic poté zaniklo.

Foto: Před rokem zasáhlo jižní Moravu, konkrétně Břeclavsko a Hodonínsko, ničivé tornádo. Kromě miliardových škod na majetku si vyžádalo i daň nejvyšší, a to šest lidských životů. Foto: HZS


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu