Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Lodní doprava v Brně slaví!

Zpravodajství

BRNO – Lodní doprava v Brně slaví 75. výročí! Brněnský dopravní podnik chce tento významný milník připomenout už o tomto víkendu, konkrétně v sobotu 11. září. Pro zájemce tak bude připravený bohatý program v podobě dne otevřených dveří a vyhlídkových jízd. Dopravní podnik navíc akci pořádá ve spolupráci s Teplárnami Brno a společně tak chtějí poukázat na důležitost čisté mobility. Všech sedm lodí dopravního podniku totiž jezdí na elektrický pohon a jsou tak symbolem ekologické dopravy v Brně.

„Lodní doprava na Brněnské přehradě přitahuje nejen místní obyvatele, ale i turisty. Výrazně ji nezasáhla ani covidová situace, lodě dopravního podniku v loňském roce převezly srovnatelný počet lidí jako v předešlých letech. Zároveň je symbolem čisté mobility, ostatně jako většina vozů, které dopravní podnik provozuje. Brno v tomto směru patří ke špičce, se 139 vozy máme největší trolejbusovou síť v Česku a s počtem 160 kusů největší vozový park autobusů na stlačený zemní plyn. Jsem ráda, že se dvě městské firmy spojily, aby na nutnost ekologizace nejen hromadné, ale i individuální dopravy upozornily,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

„Naši předchůdci zde začínali před 75 lety v dnes nemyslitelných podmínkách. V podstatě pod širým nebem opravovali a vyráběli lodě, které od počátku převážely i stovky tisíc cestujících. S úctou k jejich práci se snažíme lodní dopravu nejen udržovat, ale i rozvíjet. Za poslední roky jsme přestavěli pět zastávek na bezbariérové, umožnili jsme platby kartou přímo na lodích a za vůbec největší úspěch považuji rekonstrukci lodi Morava. Zaměstnanci dopravního podniku ji postavili v roce 1955 a my ji po náročných opravách za 16 miliónů korun loni vrátili do provozu. I ta je tahákem dnešní akce,“ řekl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Ačkoli si 75. výročí provozu připomněla lodní doprava už 5. května, kvůli epidemiologické situaci dopravní podnik přesunul oslavy právě na září.

Program akce:

11:00 slavnostní zahájení v přístavišti

11:30 – 17:30 vyhlídkové plavby zdarma každých 30 minut

14:00 – 17:00 exhibiční simultánka s šachovým velmistrem Davidem Navarou

informační stánky Tepláren Brno a výstava elektromobilů

prohlídka hangáru DPMB

výstava lodní techniky

výstava o historii lodní dopravy

Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu