Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Kvalita vody na Brněnské přehradě bude ještě více hlídaná

Tiskové zprávy

Brno 25. srpna (ČTK) – Opatření, která pomáhají udržovat kvalitu vody v Brněnské přehradě, budou intenzivnější než dosud. Povodí Moravy ve spolupráci s městem a krajem ještě letos vymění pět vzduchovacích (aeračních) věží za míchací a jedna míchací věž přibude příští týden v Rakovecké zátoce. Podle náměstka hejtmana Lukáše Dubce (Piráti) se díky monitoringu ukázalo, že míchací věže jsou při bránění rozvoji sinic účinnější než věže vzduchovací, uvedl v tiskové zprávě.

Město a kraj se každoročně podílejí na čisticím systému, který spočívá v provozu věží a dávkování síranu železitého, rovným dílem a každý rok uvolní ze svého rozpočtu dohromady 16 milionů korun. Provoz zajišťuje Povodí Moravy. “Výsledky z předchozích let ukazují, že systém funguje. Průběžně ale pracujeme na jeho vylepšování a zefektivnění. Než jsme na Brněnské přehradě zahájili tento projekt, bylo koupání v nádrži možné většinou jen do začátku července, poté Krajská hygienická stanice vyhlásila zákaz především kvůli přemnoženým sinicím a masivnímu výskytu vodního květu. Od roku 2010 se nám daří kvalitu vody udržovat na dobrých hodnotách po celou koupací sezonu,” řekl náměstek brněnské primátorky Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

Síran železitý omezuje vznik fosforu, který je klíčovou živinou pro sinice. Obvykle se do vody dostává splachem z polí, protože je klíčovou součástí hnojiv, ale také jako součást splašků z okolních chat. Změna systému aerace a zvýšení počtu míchacích věží povede k efektivnějšímu promíchávání vodního sloupce, což dále znesnadní množení sinic. Těm kromě fosforu nahrává nízký přítok vody do nádrže v letních měsících, jejich růstu také svědčí vysoké teploty. Počet tropických dnů přitom dlouhodobě roste. “Cílem zvýšení počtu míchacích věží je, aby se teplá a okysličená voda u hladiny, ve které se sinicím daří, promíchala s chladnější, což zpomaluje jejich rozvoj a současně pozitivně okysličuje spodní bezkyslíkaté vrstvy nádrže,” uvedl generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Letos byla opatření spuštěna 1. května. I přes vysoké teploty a nízký přítok vody se dařilo udržet její kvalitu na stupni jedna (voda vhodná ke koupání) a dva (voda vhodná ke koupání se zhoršenými smyslově postižitelnými vlastnostmi). Až před koncem srpna Krajská hygienická stanice vodu v Brněnské přehradě ohodnotila třetím stupněm z pětibodové stupnice (zhoršená jakost vody).

S provozem opatření se počítá i v dalších letech. Brněnská přehrada se díky čisté vodě stala znovu oblíbeným místem k rekreaci a koupání stejně jako Svratka pod nádrží. Na jundrovskou pláž míří denně v těchto teplotách až stovky lidí.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu