Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Kopule na brněnské hvězdárně se dočkají oprav

Zpravodajství

BRNO – Dvě astronomické kopule Hvězdárny a planetária Brno čeká omlazovací kúra! Opravy za zhruba 1,3 milionu korun zahrnují klempířské práce, rekonstrukce interiéru i novou fasádu. Na opravách kopulí by měli dělníci začít pracovat už v polovině srpna a hotovo má být na sklonku září. Investici dali zelenou brněnští radní.

Samotné práce by přitom návštěvníky hvězdárny a planetária nijak limitovat neměly. Omezení se totiž bude týkat právě jen kopulí, kde bývá pozorování. „Uvnitř kopulí budou vyměněny rozvody silnoproudu, vody, ale například i nainstalováno nové topení, aby zde mohl být celoroční komfortní provoz, jako je například výuka astronomie či astronomické kroužky,” uvedl náměstek primátorky Tomáš Koláčný.

Kopule se začaly stavět v roce 1948 v Královopolské strojírně. Dokončeny byly o 6 let později. Zatímco jižní kopule byla kdysi lidovou hvězdárnou, severní sloužila až do poloviny roku 2020 jako univerzitní pracoviště. Právě v ní bude k pozorování sloužit zmodernizovaný dalekohled, který byl svého času tím největším dalekohledem v tehdejším Československu. Zajímavostí dalekohledu je možnost ovládání na dálku, bez přítomnosti pozorovatele.

Foto: Brněnská hvězdárna a planetárium. Ilustrační foto: astro.cz


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu