Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Klimatizovaných vozů MHD v Brně každoročně přibývá

Zpravodajství

BRNO – Cestování brněnskou hromadnou dopravnou je pro pasažéry rok od roku komfortnější! A to především díky nákupu nových klimatizovaných vozů. Jejich počet se ve vozovém parku dopravního podniku jen za poslední tři roky zdvojnásobil!

Před třemi lety provozoval brněnský dopravní podnik 147 klimatizovaných vozidel, letos jich je už 280. Nejvyšší procento jich přim stabilně je mezi autobusy, klimatizovaných je více než dvě třetiny z nich. „Klimatizace ve vozech je v rozpáleném městě obrovskou přidanou hodnotou. Všechny nové vozy, které pořizujeme, jsou jí vybaveny, dokonce jsme v minulosti do více než padesáti autobusů klimatizační jednotky dodatečně montovali. Aktuálně má klimatizaci 37 procent vozidel MHD a toto číslo každoročně stoupá,“ informoval Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna.

Vůbec první pokusy o instalaci klimatizace do vozů MHD Brno zažilo v roce 2013, kdy pracovníci DPMB nainstalovali klimatizační jednotky do jednoho autobusu. Do první velké dodávky klimatizovaných vozů to pak trvalo další čtyři roky. „První klimatizovanou flotilou bylo 23 kusů kloubových autobusů Urbanway v roce 2017. Od té doby počet vozů s tímto vybavením každoročně roste,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. „V našem vozovém parku je klimatizací vybaveno 69 procent autobusů, 29 procent trolejbusů a 7 procent tramvají. Řidiči jednotku zapínají na pokyn dispečinku ve chvíli, kdy venkovní teplota stoupne nad 22 stupňů Celsia. Zbavujeme tak odpovědnosti za hlídání venkovní teploty řidiče, kteří se musí věnovat provozu,“ doplnil Havránek. Brněnský dopravní podnik aktuálně provozuje 761 vozů. Klimatizací je vybaveno 219 autobusů, 40 trolejbusů a 21 tramvají.

Ilustrační foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu