Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Jihomoravští silničáři trénovali na krizové situace na cvičném polygonu

Zpravodajství

BRNO – Jihomoravští silničáři zamířili před blížící se zimou do tréninkového centra Polygon Brno. V moderním výcvikovém areálu pilně trénovali na možné krizové situace, které je mohou během zimní údržby silnic potkat. „Tyto kurzy pořádáme z hlavního důvodu, chceme, aby se naši řidiči seznámili s chováním nákladních vozidel, tedy sypačů, právě v krizových situacích, které mohou vzniknout při zimní údržbě, ale i v rámci běžného silničního provozu. Řada našich řidičů řídí přes léto, kdy probíhá letní údržba jinou techniku než nákladní vozidla, proto je velmi nutné je před zimou na nečekané situace každoročně připravit,“ vysvětlil ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Roman Hanák.

Podle něj během letošního roku tzv. Suska organizovala hned dva takovéto kurzy a vždy je absolvovalo šestnáct řidičů. „Absolvovat kurz není pro naše řidiče povinné, jde spíše o doporučení. Každopádně je dobré jím projít v momentě, kdy dostane řidič do rukou nové vozidlo,“ upozornil Hanák.

Kurz je rozdělen na dvě části, a to na teoretickou, která je dvouhodinová a následně pak pětihodinová, což je jízda přímo na polygonu. K dispozici jsou vozidla zajišťující zimní údržbu komunikací, s podvozky buď 4×4 nebo 6×6, s výbavou sypačové nástavby a sněhové radlice. „Cílem kurzu je hned několik dovedností. K těm nejdůležitějším patří zjistit a zažít si, jak vozidlo reaguje nebo zastavuje na různých typech povrchů, jak v krizových situacích správně a efektivně zastavit, vyhnout se překážce při plném brzdění, jak vyřešit přetáčivý i neotáčivý smyk, rozjezdy do kopce a brzdění z něj, vyhnutí se nečekané překážce nebo třeba pochopení, jak správně fungují bezpečnostní systémy vozidel,“ přiblížil provozní náměstek Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Milan Macháček. Cvičné kurzy navštěvují řidiči ze SÚS JMK od roku 2019.

Ilustrační foto: SÚS JMK


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu