Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Jihomoravský kraj přispěje na opravu zříceniny hradu Děvičky nad Pavlovem

Zpravodajství

Brno 10. května (ČTK) – Podpisem memoranda o spolupráci se spolkem Památky Pálavy se dnes Jihomoravský kraj zavázal k pomoci se záchranou zříceniny hradu Děvičky nad Pavlovem na Břeclavsku. Na stavu ikonického symbolu jižní Moravy se projevila návštěvnická obliba i stáří. Členové spolku památku na vlastní náklady opravují několik let. Nyní se připojí i kraj. Se spolkem každý rok projde plán oprav a poměrnou část zaplatí, uvedl v tiskové zprávě náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník (KDU-ČSL).

Památku ročně navštíví víc než 100.000 turistů. “Děvičky za sebou už teď mají velký kus práce, ale ještě větší před sebou. Náročnost oprav spočívá taky v nutnosti použití technologií a postupů ze 13. a 14. století, odkud známe dnešní podobu hradu,” řekl Zámečník.

První opravy nejnutnějších míst začaly v roce 2021, kdy kromě zachování hradních pozůstatků bylo potřebné pamatovat i na bezpečnost turistů. Spolek tehdy nainstaloval zábrany do oken hradu a postupně začal s obnovou přístupových cest a kultivací nejbližšího okolí. “Za cíl jsme si dali sanaci hradu v takové podobě, v jaké ho známe dnes. Kvůli tomu bylo nutné usměrnit návštěvnický provoz a oslovit potřebné partnery k tomu, abychom tenhle kus historie mohli obdivovat i nadále. Navázali jsme spolupráci s okolními obcemi i archeology. Od Lesů ČR, kterým zřícenina patří, máme zápůjčku na správu hradu do roku 2040. Spolupráce s Jihomoravským krajem je pro nás důležitá kvůli formální, finanční, ale i morální podpoře,” sdělil místopředseda spolku Marek Sklenář.

Za poslední tři roky spolek proinvestoval 6,5 milionu korun na nutných opravách. Letošní plány odhaduje na čtyři miliony. V plánu je druhá etapa sanace dělové bašty, vně které vznikne pro návštěvníky vyhlídka. Do projektu je kromě Lesů ČR zapojená taky mj. i Správa CHKO Pálava, obec Pavlov, ministerstvo kultury, Regionální muzeum v Mikulově, Národní památkový ústav Brno, pod jehož dohledem dělníci památku sanují.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu