Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Ivančice u Brna byly osídleny i mimo hradby, ukázal archeologický průzkum

Tiskové zprávy

Ivančice (Brněnsko) 25. července (ČTK) – Nedávný nález dvou domů ze 14. a 17. století ukázal, že život v Ivančicích na Brněnsku nekončil uvnitř hradeb a že lidé žili i mimo historické jádro města. ČTK to řekl archeolog Michal Bučo z organizace Archaia, která v Ivančicích průzkumy provádí. Domy našli archeologové na místě, kde se nyní staví kruhový objezd.

Výzkumníci našli základy domů a také různé artefakty. “Asi 40 centimetrů pod úrovní stavby jsme našli zbytky podlah domů. Dům ze 17. století měl dokonce kamenné základy. Kromě toho jsme objevili spoustu artefaktů, jako jsou mince, keramické nádoby nebo nože,” uvedl Bučo.

Starosta Ivančic Milan Buček (STAN) doplnil, že se na místě našel třeba také pozůstatek dřevěného potrubí nebo stopy vozu, který místem kdysi projel.

Dosud provedené výzkumy v Ivančicích poukázaly na to, že život neexistoval pouze uvnitř hradeb města, ale také mimo ně. “V okolí Mřenkova potoka jsme dříve našli i organické materiály, například kůže a zbytky dřeva. To nám říká, že lidé, kteří v oblasti žili, s těmito materiály pracovali,” dodal Bučo.

Ivančice byly založeny na přelomu 12. a 13. století. Patří tak ke starobylým městům na Moravě. I proto se podle starosty dají četné archeologické nálezy očekávat. “Specialitou je třeba objev šibenice, která stála na kopci. To proto, aby na ni každý viděl a aby okolí vědělo, že Ivančice mají hrdelní právo. Na Palackého náměstí před kostelem jsme zase zkoumali hroby. Bohatou historii má i židovská čtvrť v Ivančicích,” řekl Buček.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu