Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Ignorovat blokové čištění se v Brně prodraží

Doprava Zpravodajství

S jarem přichází období blokových čištění v městských ulicích – a také masivních odtahů aut, která jejich řidiči před úklidem neodvezou z ulic. Auta se podle dávného rozsudku musí po konci čištění na místo vrátit, jejich řidiči se ale nevyhnou sankcím. Jejich výši stanovují radnice. V Brně pro letošek takzvané nadzvednutí auta zdražilo na 3500 korun oproti dřívějším 1800. Vedení města argumentuje tím, že původní částka nepokryla náklady na odtah.

Na blokové čištění na jaře a na podzim upozorňují řidiče nejméně s týdenním s předstihem přechodné dopravní značky zakazující stání ve vymezeném čase – a někteří řidiči to ignorují. Soudy však již počátkem minulého desetiletí rozhodly, že kdo zákaz parkování neuposlechne, musí přesto najít auto tam, kde ho zaparkoval. To ale nebrání dočasnému odtahu, aby bylo možné na místě, kde vůz stál, také uklidit. A v tom případě musí provozovatel auta zaplatit sankci.

Odtahu s navrácením auta na původní místo říkají v některých městech nadzvednutí. Zabere asi čtvrt hodiny, přičemž náklady by měly pokrýt právě částky vybrané od řidičů. Ne vždy se to daří. V Brně, kde se do loňska platilo 1800 korun, se podařilo uhradit jen necelou čtvrtinu toho, kolik nadzvedávání stálo. „Náklady byly víc než 43 milionů. To, co se nám vracelo z poplatků od řidičů, bylo zhruba deset milionů,“ vyčíslil mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.

Od letošního jarního čištění řidiči, kteří nezareagovali na značku upozorňující na blokové čištění, platí 3500 korun. V březnu, kdy již některými brněnskými ulicemi čisticí stroje projely, se podle mluvčí Brněnských komunikací Vladimíry Navrátilové projevil preventivní vliv vyšších pokut – odtahů bylo výrazně méně. „V loňském roce jsme za stejné období museli manipulovat zhruba s dvěma stovkami aut. Letos to bylo o polovinu méně,“ srovnala.

V Brně je nyní nadzvednutí auta pro řidiče jedno z nejdražších. Mezi krajskými městy je vyšší sankce pouze ve Zlíně, kde se letos zvýšila z 3400 na 3530 korun. V Jihlavě se platí 3000 korun, v ostatních velkých městech méně. Nejméně náročné jsou na své řidiče radnice v Ostravě, kde je sankce 1500korunová, a Praze, kde činí 1900 korun.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu