Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Hokejová Kometa Brno slaví 70.let od prvního zápasu

Sport

Slavné i chudé roky zažil během sedmi dekád hokejový klub Kometa Brno. V 50. a 60. letech kraloval pod názvy Rudá hvězda či ZKL nejvyšší soutěži, k 11 domácím titulům přidal i tři primáty v evropském Poháru mistrů. V následujících dekádách jako Zetor několikrát sestoupil, v novém miléniu se dokonce propadl až do druhé ligy. V roce 2009 se Kometa vrátila mezi elitu a následně rozšířila počet ligových triumfů o další dva. Brňané, kteří jsou se 13 tituly nejúspěšnějším českým i čs. celkem, si 29. října připomenou 70 let od prvního zápasu.

Klub byl založen v roce 1953 jako vojenský sportovní oddíl pod správou Ministerstva národní bezpečnosti v reakci na úspěchy vojenských oddílů spadajících pod Ministerstvo národní obrany. Tým byl výrazně posílen a po dohodě s tělovýchovnými orgány byl hned zařazen do nejvyšší soutěže.

Již ve své první sezoně bojovala Rudá hvězda o titul, nakonec skončila kvůli horšímu skóre druhá za pražskou Spartou. Během následujících 12 sezon vybojovalo Brno 11 mistrovských triumfů, jeho nadvládu přerušilo jen Kladno v roce 1959. V letech 1966 až 1968 navíc klub, jenž mezitím přešel pod civilní tělovýchovnou jednotu a změnil název na ZKL, nenašel přemožitele ani na evropské scéně v PMEZ.

Na brněnských úspěších se velkou měrou podílel elitní útok Vlastimil Bubník, Bronislav Danda a Slavomír Bartoň, jehož později nahradil Václav Pantůček. K reprezentačním oporám patřili i brankář Vladimír Nadrchal, obránci Rudolf Potsch a Jaroslav Jiřík či útočník Josef Černý. K devíti titulům dovedl tým trenér Vladimír Bouzek, zbývající dva přidal Eduard Farda.

Pozvolný pád tradiční hokejové bašty, která od roku 1977 vystupovala pod jménem Zetor, vyvrcholil v roce 1980 sestupem. Po okamžitém návratu se totéž opakovalo ještě několikrát, po rozdělení Československa si klub s novým názvem Kometa zahrál nejvyšší soutěž pouze v sezoně 1995/96.

O sedm let později následoval sestup do druhé ligy, po další sezoně Brno koupilo licenci na druhou nejvyšší soutěž od Žďáru nad Sázavou a v roce 2009 se díky obdobné transakci se Znojmem Kometa po 13 letech vrátila do extraligy. Mezitím se novým majoritním vlastníkem klubu stal bývalý obránce Libor Zábranský, který se výrazně zasloužil o jeho ekonomickou stabilizaci.

V letech 2017 a 2018 dovedl Zábranský i jako trenér své svěřence po více než půl století k dalším dvěma titulům. Modrobílá lavina tehdy pobláznila moravskou metropoli a tamní hala praskala ve švech. I proto letos začala výstavba nové multifunkční haly s kapacitou 13 tisíc diváků.


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu