Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Hodonínská zoo hlásí hned dvojitý přírůstek u zoborožců!

Zpravodajství

HODONÍN – Hned dvojnásobná radost zavládla v hodonínské zoologické zahradě! Zoo se totiž může nově pochlubit dvěma mláďaty, která se vylíhla u zoborožců šedolících. Mláďata před pár dny poprvé opustila hnízdní dutinu, kde trávila se svou matkou prvních zhruba sto dnů života.

„Od té doby je mohou návštěvníci vidět ve voliéře ve společnosti obou rodičů,“ řekl zootechnik Jiří Ingr, který se v zoo zabývá chovem ptactva. Podle něj mláďata po opuštění dutiny vypadají velmi vitálně a zdravě. Jejich pohlaví zatím není známé. Zoborožci v přírodě hnízdí nejčastěji v dutinách stromů. „Samice obvykle snáší jedno až tři vejce a odchov v přírodě i lidské péči má zajímavý průběh. Jakmile samice snese vejce na hnízdo, zasedne na ně a zazdí za sebou otvor zevnitř. Ponechá jen úzkou skulinu, kterou dovnitř proudí vzduch a skrze niž jí do hnízda samec podává potravu. Když jsou mláďata již dostatečně samostatná, samice rozbije zazděný otvor a dutinu i s mláďaty opouští,“ přiblížila mluvčí zoo Marie Blahová.

O mláďata, kterým postupně dorůstá peří a učí se také létat, se rodiče pečlivě starají. „Jsou od začátku krmena tím, co dáme rodičům. Jde hlavně o živočišnou stravu. Ti je oba následně krmí, a to i teď, když už mláďata opustila hnízdní dutinu,“ přiblížil Ingr.

Hodonínská zoo začala s chovem zoborožců, jejichž domovem je Afrika, v roce 2012, kdy byli do zoo přivezeni první jedinci. „Historický prvoodchov jsme u tohoto druhu zaznamenali loni, kdy pár odchoval jedno mládě, které později našlo nový domov v Zoo Liberec. I letošní mláďata máme v plánu do konce tohoto roku přemístit do jiného chovatelského zařízení,“ dodal zootechnik.

Foto: V hodonínské zoologické zahradě se vylíhli zoborožci šedolící. Foto: zoohodonín


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu