Fryčajovu ulici v Brně čeká rozsáhlá rekonstrukce

Fryčajovu ulici v brněnských Obřanech čeká patrně od podzimu dvouletá rekonstrukce, po které se změní zásobování pitnou vodou i celkový ráz ulice. Dělníci opraví vodovod a kanalizaci, veřejné osvětlení, silnice a chodníky. Součástí prací s odhadovanou cenou 382 milionů korun bez daně jsou i přeložky inženýrských sítí nebo výsadba zeleně. Magistrát nyní hledá zhotovitele, informoval dnes v tiskové zprávě. Místní mají z rozsáhlé stavby obavy a obrací se často s dotazy na radnici městské části. Starostka Ludmila Kutálková (PRO Maloměřice a Obřany) připouští, že situace nebude jednoduchá, ale ani nepřekonatelná. Řekla to dnes ČTK.
Oprava je nutná zejména kvůli nevyhovujícímu stavu vodovodního potrubí. Podle starostky tam jsou často havárie, přičemž jedna dokonce v minulosti zničila rodinný dům. “S ohledem na stáří vodovodu jsou veškeré opravy značně problematické. A rozhodně nejde jen o vodovodní řad, ale závažné poruchy jsou i na plynovodním potrubí. Každou dílčí opravu sítí pociťují nejen místní občané, ale pokaždé se to negativně promítne i v dopravě,” uvedla Kutálková. Velká havárie plynu by navíc podle ní znamenala odstávku i pro blízké Bílovice nad Svitavou. “Rekonstrukce ulice byla roky odkládána a není možné činit tak do nekonečna, neboť stav sítí představuje v současnosti skutečné riziko vážných havárií, které mohou ohrozit lidské životy,” míní.
Vodovod z roku 1931 má délku 1668 metrů, součástí prací bude také obměna jednotlivých přípojek. “Nutné bude rovněž přeložit Březovský vodovod, který se nachází na konci ulice ve směru na Bílovice nad Svitavou. I zde je původní potrubí z roku 1912 a délka přeložky je 248 metrů. Kanalizační síť z roku 1935 potřebuje zásah v délce 1426 metrů,” doplnila Zdeňka Obalilová z tiskového oddělení magistrátu. Práce začnou za Obřanským mostem a dosáhnou až na kraj ulice, tedy k hranici města. Plánované jsou po etapách, kterým bude vždy předcházet vybudování náhradního zásobování pitnou vodou.
Fryčajova ulice je důležitou spojnicí Brna s okolními obcemi na severu. Oprava zasáhne jak chodce, kterým se bude při jednotlivých etapách měnit přístup do ulice, tak i řidiče nejen z Brna. Pro auta bude ulice zavřená. “Už nyní spolupracujeme na přípravě objízdných tras. Cílem je co nejvíce usnadnit přístup převážně lidem, kteří v lokalitě bydlí. Plánujeme zprůjezdnit okolní ulice, aby byl možný blízký příjezd k nemovitostem. Ostatní budou využívat objízdnou trasu přes Řícmanice, Kanice, Ochoz u Brna a Líšeň,” řekl náměstek primátorky René Černý (ANO).
Objíždění stavby je jednou z věcí, která lidi trápí. “Většinou se na nás obracejí s tím, že nebudou moci stavbou projet, že objízdná trasa je příliš dlouhá, že se nedostanou k lékaři, děti do školy nebo že podnikatelé přijdou o zákazníky. Situace nebude jednoduchá, ale také ne nepřekonatelná. Není dobré uměle přiživovat paniku a hysterii. Je důležité, aby stavba začala co nejdříve, postupně se vše usadí,” věří starostka. V městské části se k tématu v úterý mimořádně sešli zastupitelé. Kromě jiného si potvrdili, že se po výběru zhotovitele budou dále zabývat konkrétními podmínkami možného průjezdu pro rezidenty.