Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

FNUSA má vlastní pěstírnu konopí

Zpravodajství

BRNO – Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně má vlastní experimentální pěstírnu konopí! FNUSA se tak stala vůbec prvním zdravotnickým zařízením v naší republice, které si bude samo léčebné konopí pěstovat. Zatím to ale bude jen pro výzkumné účely.

„Na našem pracovišti ho používáme pro léčbu bolesti. Má i indikace pro léčbu mnoha potíží v dalších medicínských oborech. Obecně přináší léčba konopím celou řadu nezodpovězených otázek, přesto splňuje požadavky na vysokou bezpečnostní šíři. Pro další rozvoj léčby a pochopení účinků chceme na klinickou praxi navázat i výzkumem,“ vysvětlil Radovan Hřib, vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky FNUSA a LF MU. Podle něj experimentální pěstírna umožní bez dalších velkých nákladů mít vlastní přesně definovaný materiál k lékárenskému, preklinickému či dalšímu výzkumu. „To zahrnuje třeba i nové léčebné formy jako je extrakce na míru pacientovi, vývoj dalších medicínských odrůd léčebného konopí, moderní formy léčiv například s nanočásticemi a podobně,“ vysvětlil Hřib. Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně je tak vůdčím českým pracovištěm v rozvoji a používání léčby pomocí léčebného konopí.

„Vypěstované konopí musí být ve farmaceutické kvalitě. V žádném případě nesmí dojít například k zavlečení infekce zvenčí. Pracovníci musí dodržovat přísná hygienická opatření, možnost přenosu patogenů z oblečení nebo rukou je velkým rizikem. Do pěstebních prostor má mimo jiné i proto přístup jen velmi omezený počet lidí,“ vysvětlil vedoucí Klinicko-farmakologické jednotky Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA Václav Trojan a dodal, že samozřejmostí je nepoužívání pesticidů ani jiných látek pro podporu růstu či výnosu rostlin.

Foto: FNUSA


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu