Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

FNUSA hlásí za loňský rok nárůst dárců o desítky procent!

Zpravodajství

BRNO – Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně hlásí potěšující zprávu! Do odběrových křesel v Odběrovém centru Transfuzního oddělení totiž v loňském roce usedlo o čtyřicet procent více dárců než v roce předchozím. Celkem to za rok 2022 bylo osm a půl tisíce dárců, kteří společně darovali bezmála 3200 litrů plné krve.

„V loňském roce k nám přišlo přesně 8455 dárců krve, z toho 1081 osob u nás darovalo poprvé,“ upřesnila primářka Transfuzního oddělení FNUSA Jarmila Celerová. „Oproti roku 2021 jsme v počtu dárců zaznamenali nárůst více než čtyřicet procent, což je skvělý výsledek a všem lidem, díky kterým jsme ho dosáhli, patří velké poděkování. Věříme, že i v roce 2023 se k nám dárci budou rádi vracet, a že se nám zároveň podaří oslovit i nové prvodárce,“ doplnila.

Do registru dárců kostní dřeně se pak v loňském roce ve svatoannenské nemocnici zapsalo 78 lidí. Nejvýraznější novinkou bylo ale rozšíření provozu o odběr a zpracování krevní plazmy. „Z Krevní banky se tak na začátku května stalo plnohodnotné Transfuzní oddělení, s čímž souvisela také rozsáhlá úprava prostor a nákup přístrojového vybavení. Možnost darovat plazmu, jejíž odběr představuje pro dárce menší zátěž a může se tak opakovat častěji, přilákala do Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně celkem 177 zájemců,“ přiblížil mluvčí nemocnice Jiří Erlebach.

Ilustrační foto: FNUSA


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu