Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Festival Den Brna vás přenese do doby obléhání města Švédy

Kultura

TZ – Druhý srpnový víkend se v Brně přenesete do roku 1645, kdy Brno dobývala švédská vojska. Tradiční historická městská slavnost Den Brna, která připomíná úspěšnou obranu Brňanů před Švédy, ovládne město o víkendu 11.–⁠13. srpna. Čeká vás historický průvod, dobová hudba, řemeslný jarmark, rekonstrukce bitvy či duchovní zamyšlení, zkrátka program pro celou rodinu. Akci spolupořádá TIC BRNO se Společností 1645, Biskupstvím brněnským a Muzeem města Brna.   

„Tato dlouhodobě ověřená a oblíbená akce připomíná jeden z nejdůležitějších momentů v historii Brna, a proto ji vždy ráda podpořím. Každý rok nás čeká bohatý program, který je pro návštěvníky zdarma. Letos se ještě více zapojil hrad Špilberk, kde v sobotu i neděli najdete středověký jarmark s dobovými koncerty i divadly pro malé i velké,” pozvala na festival primátorka města Brna Markéta Vaňková.

V pátek 11. 8. vzpomeneme na švédského velitele generála Torstensona – oblíbené prohlídky Labyrintu pod Zelným trhem oživí představení Černá koule pro generála Torstensona. Účastníci se zde stanou svědky tajemného obřadu, při němž vznikne čarovná černá koule, která jediná dle pověsti mohla usmrtit švédského vojevůdce. S Torstensonem i velitelem brněnských vojsk Raduitem de Souches se potkáte také v nové expozici Ohnivý kůň a drak ve Sklepě pod Novou radnicí. Dozvíte se zde více nejen o této bitvě, ale také o dalších pověstech spojených s Brnem. TIC BRNO si pro vás na sobotu 13. 8. připravil také slevu 30 % ze vstupného, pokud na pokladně třikrát správně řeknete jméno švédského vojevůdce.

V sobotu 12. 8. se některé části města vrátí do doby třicetileté války. Dopoledne se vydá přes 200 vojáků od Denisových sadů průvodem ke kostelu sv. Jakuba, aby vzdali hold památce Raduita de Souches. Poté se vojska přemístí zpět do svého vojenského tábora na Kraví hoře, v němž návštěvníci zažijí autentickou atmosféru dobového táborového života i pravidelné ukázky výcviku typických jednotek třicetileté války, jako jsou mušketýři, arkebuzíři, pikenýři či dělostřelci. 

Vrcholem sobotního odpoledne je bitevní ukázka na Kraví hoře, která zobrazuje nejdůležitější momenty z obléhání Brna. „V tomto roce bude pojata netradičně, jako sled konkrétních bitevních scén a událostí, jež jsou historicky doloženy, a o nichž bude divákům vyprávět fiktivní pamětník událostí, sirotek Janek Kroupa, který obléhání zažil na vlastní kůži. Pro diváky bude jistě atraktivní jezdecká show společnosti Tvrz, letos doplněná o účast současných jezdců – příslušníků Oddělení hypologie Policie České republiky, která vytvoří zajímavý kontrast


Podobné zprávy

Brno má nové komorní divadlo

V Brně vzniklo nové komorní divadlo nazvané “Kam jdeš?”. U jeho zrodu stáli členka činohry Národního divadla Brno Kateřina Liďáková…

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu