Přeskočit na obsah
Info TV Brno

Vaše regionální jihomoravská televize

Do ulic Brna vyrazí speciální mazací tramvaj a trolejbusy

Zpravodajství

BRNO – Brněnský dopravní podnik se pilně připravuje na nejchladnější období roku! Také letos v zimně bude do ulic krajské metropole vyrážet mazací tramvaj a servisní trolejbus, tedy vozidla, která nanáší nemrznoucí směs na trolejové vedení. Navíc je posílí i další vůz. „Zaměstnanci dopravního podniku pro tento účel sami upravili starší trolejbus. Díky novému přírůstku se tak noční péče o trolejbusové trasy zkrátí na polovinu,“ informovala mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková.

Námraza nebo tenká vrstva ledu na trolejovém vedení totiž jízdu vozů značně komplikuje, ovlivňuje její plynulost, způsobuje jiskření a navíc má za následek i poškozování vozů. „V extrémních případech by mohly tramvaje a trolejbusy v daném místě bez elektřiny uvíznout. Proto pokud hrozí riziko námrazy, vysíláme do ulic právě speciálně upravené servisní vozy, které na trolejové vedení nanáší nemrznoucí směs. Za noc najezdí až 150 kilometrů. Jde o preventivní opatření, díky kterému jsme za posledních sedm let neřešili žádné vážnější situace,“ vysvětlil generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Servisní trolejbus vyjíždí do ulic od roku 2015, mazací tramvaj pak poprvé vyjela před třemi lety.

Pro letošní rok brněnský dopravní podnik přidal druhý trolejbus. „Během jedné noci nejsme schopni projet celou trolejbusovou síť, proto jsme jeden starší vůz upravili na servisní. Přeměna obnáší odstranění sedaček, instalaci nádrží na nemrznoucí kapalinu a zařízení pro nanášení směsi včetně dávkovače, který zajistí, aby při zastavení směs neodkapávala na zem. Veškeré zařízení jsme si vyrobili sami, náklady se pohybují okolo 250 tisíc korun,“ dodal Havránek. Díky novému trolejbusu stihne podnik projet všechny trolejbusové tratě a za poloviční dobu. Na 10 km vozy spotřebují průměrně 1 litr nemrznoucí směsi.

Foto: DPMB


Podobné zprávy

Spoj se s námi

To nejnovější z Instagramu